Bankacılık

Merkez Bankası kararını verdi, faiz oranı yüzde 1,20 oldu! Ziraat, Vakıfbank, Halkbank faiz oranları değişti! En uygun kredi faiz oranları! 

Kamu bankaları yakın tarihte güncel konut ve taşıt kredisi faiz oranlarını paylaşmıştı. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından gelen açıklamalar sonrasında, kredi kullanmak isteyen vatandaşlar kredi faiz oranlarını ve indirimleri takip etmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayında %19 seviyesinde olan politika faizini ilk olarak 100 baz puan, Ekim ayında 200 baz puan ve Kasım ayında bir kez daha 100 baz puan indirerek %15 seviyesine çekmişti.

Merkez Bankası’nın ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon ile mücadelede faiz indirimlerine yönelmesi ile birlikte bankalar da kredi faiz oranlarında değişikliklere gitti. Kamu bankalarında gelen faiz indirimleri sonrası konut ve taşıt kredi faiz oranları ne kadar oldu?

Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklamada, kurumsal kredi faiz oranlarında, 22 Ekim tarihinden itibaren ürün ve vade yapısına göre değişiklik gösterebilecek şekilde 200 baz puana kadar indirime gidildiği belirtildi.

Bununla birlikte kamu bankaları sıfır konutlar için sunulan konut kredilerinde faiz oranlarını 1 milyon TL’nin altındaki tutarlar için %1,20 seviyesine ve 1 milyon TL’nin üstündeki tutarlar için %1,29 seviyesine çekti. Kamu bankalarının konut kredi faizlerinde uyguladığı değişiklikler, taşıt kredi türlerinde de kendisini gösterdi.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Kamu bankalarının ortak açıklaması ve alınan kararlar sonrasında Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranını araç kaskolu ise %1,61 seviyesine, araç kaskosuz ise %1,63 seviyesine çekti. Öte yandan Vakıfbank ise taşıt kredisini %1,50 seviyesine ve Halkbank da taşıt kredilerini %1,54 seviyesine çekti.

Kamu bankalarının uyguladığı konut ve taşıt kredileri, vade ve kredi tutarına göre değişiklik gösteriyor. Vatandaşlar bankaların kredi faiz oranlarını araştırmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.