Ekonomi

Merkez Bankası sene sonu enflasyon tahminini açıkladı: Emekli ve memurlar için Ocak 2023 zammı netleşmeye başladı!

Maaşlarına Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon oranlarına göre zam alan memur ve emekliler için yeni bir zam tahmini geldi. Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan sene sonu enflasyon tahmini anketi sonuçlarına göre ocak ayında maaşlara yansıyacak olan ortalama zamlar hesaplandı.

MERKEZ BANKASI SENE SONU ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI!

Her ay olduğu gibi bu ay da enflasyon beklentisi anketi düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yeni ayda düzenlemiş olduğu enflasyon beklentisi anketinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Son dakika haberi ile gündeme giren enflasyon beklentisi anket sonuçları ile birlikte memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan 2023 yılı ocak ayı zammı da netleşmeye başladı.

Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan eylül ayı sene sonu enflasyon beklentisi anketi sonuçlarına göre sene sonunda tüketici fiyat endeksinin 1.152,22 olması beklendiğine işaret edildi. Bu kapsamda yapılan hesaplamalara göre yılın ikinci 6 ayına ilişkin enflasyon oranının yüzde 17,83 olacağı bilgisi kaydedildi. Bu oran, yılın 6 aydan oluşan iki periyoduna göre hesaplanan memur ve emekli maaşları konusunda tahmini bir hesabın yapılmasını da sağladı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK OLAN TAHMİNİ ZAM HESAPLANDI!

Her sene ocak ayının ve temmuz ayının başında olmak üzere iki kere açıklanan 6 aylık enflasyon oranı, memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranlarının hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Bu kapsamda eylül ayı sene sonu enflasyon beklentisi anketinin sonuçlarını yayınlana Merkez Bankası, memurların ve emekli vatandaşların maaşlarına 2023 yılının ocak ayında yapılacak olan zam oranının da tahmin edilmesini sağladı.

Sene sonu enflasyon beklentisini yüzde 17,83 olarak açıklayan Merkez Bankası enflasyon beklentisi anketi katılımcılarından sonra 2023 Ocak tarihinde maaşlara yansıyacak zam oranları da hesaplandı. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplara göre SSK ve Bağ- KUR emeklilerinin maaşlarına ocak ayında yansıtılacak olan zammın yüzde 17,83, memurların ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak olan zam oranının ise yüzde 18,83 olacağı ileri sürüldü.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERE İLAVE ZAM!

Merkez Bankası tarafından yayınlanmış olan sene sonu enflasyon tahmini anketi sonuçlarından sonra ocak ayında SSK ve Bağ- KUR emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı yüzde 17,83, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı ise yüzde 18,83 olarak hesaplandı. Memur ve memur emeklileri için ise bu hesabın üzerine bir de toplu sözleşme oranı ve enflasyon farkının ekleneceği bildirildi.

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak olan toplu sözleşme oranı yüzde 8 olarak açıklandı. Maaşlara yansıyacak olan enflasyon farkının oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan son enflasyon verileri ile belli olacağı bilgisi kaydedildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.