Bankacılık

Merkez bankasının faiz indirimi sonrası özel bankalar adım attı mı? İşte konut kredisinde en uygun 5 banka!

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının faiz indirimi kararı sonrasında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konut kredisi faizlerinde indirim yaptıklarını duyurmuşlardı. Kamu bankalarından gelen bu müjde sonrasında özel bankaların ne yapacağıyla alakalı merak devam ediyordu. Konut kredisi faiz oranları ne durumda? En uygun konut kredisi hangi bankada? Bu yazımızda konu kredisi faizleriyle alakalı son güncel durumu bulacaksınız. İşte konut kredisi faizleri…

en uygun konut kredisi

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞTÜ MÜ?

Konut kredisi faiz oranlarında 1,29'dan 2,09'a kadar farklı oranlar kamu bankaları ve özel bankalar tarafından sunuluyor. En fazla 15 yıl vade seçeneğiyle sunulan konut kredilerinde birçok bankanın faiz oranlarında da güncellemeler oldu. Son dönemde artan konut fiyatlarına ek olarak kredi faiz oranlarının da yüksek olması ev sahibi olmak isteyenleri umutsuzluğa itmişti. 

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı sonrasında 3 kamu bankası da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmişti. Özel bankaların da konut kredisinde faiz indirimi yapıp yapmayacakları ise merak konusuydu. Kamu bankaları yerine özel bankalardan konut kredisi kullanmayı tercih edenler için en uygun faiz oranlarını inceledik.

en uygun konut kredisi

ÖZEL BANKALAR KONUT KREDİSİ FAİZLERİNİ DÜŞÜRECEK Mİ?

Özel bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürüp düşürmeyeceğine dair şuanda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ev sahibi olmak isteyen birçok vatandaş özel bankalardan gelecek haberi bekliyor. Özel bankalar konut kredisinde faizleri düşürecek mi sorusunun cevabına dair resmi bir açıklama bulunmuyor.

Özel bankalar şuanda 1.38 ile 2.09 arasında oranlarla konut kredisi sunuyor. 15 yılı bulan vade seçenekleriyle 2 milyon TL'ye kadar konut kredisi özel bankalardan kullanılabiliyor.

en uygun konut kredisi

ÖZEL BANKALARDA EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİSİ?

Özel bankalarda en uygun konut kredisi şuanda 1,38 faiz oranıyla İş Bankası'na ait. Akbank, 1.39 faiz oranıyla konut kredisi kullandırıyor. Yapı Kredi Bankasının konu kredisi faiz oranı ise 1,44 seviyesinde.

3 bankadan da şuanda 10 yıl vadeyle konut kredisi kullanılabiliyor. Daha uzun vadeli konut kredisi kullanmak isterseniz Garanti BBVA ve Denizbank 15 yıl vadeli konut kredisi veriyor.

en uygun konut kredisi

EN UYGUN KONUT KREDİSİ HANGİ BANKADA?

En uygun konut kredisi şuanda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sunuluyor. 3 kamu bankasının faiz oranı da 1,29 seviyesinde. Vakıfbank 1.5 milyon TL, Halkbank 2 milyon TL ve Ziraat Bankası ise 1 milyon TL konut kredisi kullandırıyor. 3 kamu bankası da en fazla 10 yıl vadeli olarak konut kredisi veriyor.

Genel tablo incelendiğinde şuanda kamu bankaları ile özel bankaların konut kredisi faiz oranları arasında ciddi bir fark bulunuyor. Kamu bankalarının bu hafta başlayan kredi kampanyaları, ev sahibi olmak isteyenler için oldukça cazip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.