Gündem

Mevsimsel arz etkisi ürün fiyatları geriledi: Buğday arzı sıkıntıyı azaltıyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü mevsimsel olarak arz etkisinden kaynaklı belirli gıda ürünlerinde azalan talebe dikkatleri çekti. Küresel gıda fiyatları düşüşte 5. ayına ulaştı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yıllık raporunu yayınladı.

BUĞDAY HASADI UMUT OLDU!

Küresel gıda piyasalarında yaşanan arz sıkıntısı mevsimsel etki ile beraber bazı tarım ürünlerinde talepte gerilemeyi beraberinde getirdi. Ukrayna limanlarında tahıl miktarında taşımacılık artış gösterdi. Buğday hasadı ile beraber arzdaki endişe daha da azaldı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü endeksi Cuma günü paylaşıldı. Dünyadaki gıda maliyetlerinin Ağustos ayı verileri bir önceki aya göre %1.9 oranında gerilediği fark edildi. Rapora bakıldığında Ocak ayından beri en düşük seviyenin olması dikkatleri çekti.

ÇİFTÇİLER GÜBRE KULLANIMINI AZALTIYOR!

Yaşanan bu durum için yapılan yorumda gittikçe derinleşen hayat pahalılığı ile krizin tüketiciye olan yansıması olarak görüldü. 2008’den beri en büyük düşüş Temmuz ayından daha az oldu. Fiyatlar 1 yıl öncesine kıyasla daha yüksek oldu.

Gıda fiyatları yükseldikçe enerji fiyatlarındaki artış da fark edildi. Maliyetlerin gittikçe artması ile beraber ülkelerin politikaları da sıklaştı. Hasatta uzun vadede çiftçilerin gübre kullanımını azaltması ile beraber düşme olasılığı ön planda tutuluyor. Özellikle mısır hasadı kuraklık endişesinden kaynaklı olarak tahıl fiyatlarındaki düşüşün kısa sürede silinmesine neden olmuştu.

FAO ETKİSİ TÜKETİCİYE YANSIMAYI GECİKTİRİYOR!

Arta kalan tahıl Ukrayna’dan gönderilirken hacimsel olarak standart seviyenin altında olduğu kaydedildi. Bunun nedeni olarak kaybedilen tarım alanları görülmekle beraber düşük yerel fiyatlar bir sonraki hasadı da olumsuz olarak etkileyebilecek.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü endeksi ham gıdalara yönelik ihracat rakamlarındaki yüksek perakende fiyatlarını ele almıyor. Bu durum öngörülen etkinin tüketici tarafından hissedilmesine yönelik belirli bir zaman geçmesine neden oluyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.