Para Piyasaları

MicroStrategy 500 milyon dolarlık Bitcoin satın almak için hazırlıklara başladı!

Genel olarak kripto para piyasaları adına en önemli şirketlerden biri olan MicroStrategy, son dönemlerde yaşanan düşüşler sonrasında 500 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) satın almak üzere harekete geçti. ABD merkezli dev teknoloji ve yazılım şirketi MicroStrategy, ilk kez Ağustos 2020’de Bitcoin satın almıştı. Bu satın alma işlemi, aynı zamanda halka arz olan, kurumsal bir şirket tarafından yapılan ilk kripto para yatırımı olarak kayıtlara geçmişti.

Şirketin bu hamlesi, söz konusu dönemde diğer birçok kurumsal şirketi de harekete geçirmişti ve piyasaya 2021 genelinde birçok yeni şirket dahil olmuştu. Bu da kripto para piyasalarına kurumsal sermayelerin akmasını sağlayarak, piyasanın yükselmesinde en önemli etkenlerden biri olmuştu. Ancak son dönemlerde yaşanan düşüşlerden haliyle en çok etkilenen şirketlerden biri de yine MicroStrategy oldu. Ancak şirket, her şeye rağmen 500 milyon dolarlık BTC alımı için yeniden harekete geçti.

MICROSTRATEGY’DEN SEC’YE BİLDİRİ

Teknoloji odaklı şirketlerin halka arz olduğu Nasdaq borsasında listelenen teknoloji ve yazılım şirketi MicroStrategy, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), genel kurumsal amaçlar için 500 milyon dolarlık hisse senedi satabileceğini bildirdi. Şirketin bu hamlesi, “yeni bir Bitcoin satın alma stratejisi” olarak yorumlandı. 500 milyon dolarlık hisse satmayı planlayan şirket, karşılığında Bitcoin satın almayı planlıyor. Genel kurumsal amaçlar için yapılacağı belirtilen hisse senedi satışları ile şirket, SEC’ye yaptığı bildirime göre 500 milyon dolara kadar hisse satışı yapabilecek.

Bitcoin fiyatı, 9 Eylül Cuma günü yukarı yönlü sert bir hareketlenme yaşamıştı ve ilk etapta bu hareketlilik bir faktörle ilişkilendirilememişti. Ancak MicroStrategy’nin ortaya koyduğu bu hamle, çoğu kişiye göre Bitcoin fiyatında Cuma günü görülen hareketliliği de anlamlı hale getirdi. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi Bitcoin, söz konusu değer artışlarında fiyatını %10’dan fazla artırarak 21 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başarmıştı.

SAYLOR CEO’LUK GÖREVİNİ BIRAKMIŞTI

Hatırlanacağı üzere MicroStrategy’nin Bitcoin maksimalisti olan eski CEO’su Michael Saylor, geçtiğimiz haftalarda CEO’luk görevinden ayrıldığını açıklamıştı. Saylor, Ağustos 2020’den itibaren kendisini ve şirketi adeta Bitcoin alımlarına adamış ve bu doğrultuda hamlelerde bulunmuştu. Bitcoin fiyat grafiğindeki gidişata benzer gidişatlar sergileyen MicroStrategy hisseleri de Saylor’un satın alma stratejileriyle ilişkilendirilmişti. Saylor, CEO’luk görevini ise şirketin Bitcoin alımlarına daha iyi odaklanabilmek için bıraktığını açıklamıştı. Şirketten SEC’ye yapılan son bildirim de bu durumun bir örneği olarak öne çıkıyor.

SAYLOR’IN HAMLESİ SONRASINDA BİLDİRİM ŞAŞIRTMADI

Michael Saylor, yapmış olduğu açıklamalarında CEO’luk görevinden MicroStrategy şirketinin yönetim kurulu başkanlığı görevine geçeceğini ve bu görev boyunca da şirketin BTC alımlarına odaklanacağını dile getirmişti. Şirketin, sektörde görülen düşüşlere rağmen BTC almaya devam edeceğini sinyallerini veren Saylor’un hamleleri sonrasında gelen SEC bildirim hamlesi bu nedenle şok etkisi yaratmadı. Ancak yine de ani gelişen bu hamle sonrasında piyasada olumlu bir hareketlilik yaşandı. MicroStrategy’nin kasasında şu anda yaklaşık 130 bin adet BTC bulunuyor ve şirket bugüne kadar bu Bitcoin’ler için toplamda 4 milyar dolar ödedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.