Para Piyasaları

MicroStrategy yeni CEO’su Le açıkladı: Bitcoin’den önce sanat eseri alacaktık

ABD merkezli yazılım şirketi MicroStrategy, kripto para piyasalarının 2021 rallisini başlatmasında oldukça büyük bir paya sahip. Zira şirket, Ağustos 2020 döneminde Bitcoin (BTC) satın alarak, ilk kez kripto para yatırımı yapan kurumsal şirket unvanını elde etti. Bu hamle sonrasında birçok kurumsal şirket MicroStrategy’nin izinden giderek rezervlerine kripto para eklemeye başladı ve bu da kripto para ekosisteminin hızla genişlemesini sağladı.

Sektöre yeni kurumsal ve bireysel yatırımcılar girdikçe MicroStrategy de Michael Saylor’un CEO’luğunda Bitcoin alımlarına devam etti. Piyasaların tepe noktasına ulaştığı dönemlerde hisselerinde rekor seviyelere ulaşan MicroStrategy, geçtiğimiz hafta CEO’luk görevinde değişikliğe gitti. Şirketin ünlü CEO’su Michael Saylor, geçtiğimiz hafta şirketin yönetim kuruluna geçti ve görevini de Phong Le’ye devretti. Yeni CEO Le, geçtiğimiz gün katıldığı konferansta şirketin Bitcoin politikaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

YENİ CEO BTC POLİTİKASINI SÜRDÜRÜYOR

Bilindiği üzere Michael Saylor, MicroStrategy CEO’luğu görevinin yanı sıra en büyük Bitcoin destekçilerinden biri olarak da tanınıyor. Kendisini “Bitcoin Maksimalisti” olarak tanıtan Saylor, CEO’luk görevinden de şirketin Bitcoin alım hamlelerine daha fazla odaklanmak için çekildiğini dile getirmişti. Phong Le’nin göreve gelmesinin ardından şirketin Bitcoin konusunda nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyordu. Le, katıldığı bir konferansta yaptığı açıklamalarda hem şirketin ilk BTC yatırımı öncesindeki politikalarına hem de ilerleyen dönemlerde izleyecekleri yollara dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Phong Le, yaptığı açıklamalarda eski CEO Saylor ve MicroStrategy’nin Bitcoin satın alma politikasını savundu ve Saylor’a arka çıktı. Şirketin Bitcoin satın alma adımını atmadan önce diğer tüm seçenekleri detaylı şekilde incelediklerini dile getiren Le, Bitcoin almadan önce şirketin emlak, altın, hazine tahvili ve hatta sanat eseri almayı düşündüğünü belirtti. Bilindiği üzere MicroStrategy şirketi Ağustos 2020’den bu yana düzenli olarak rezervlerine Bitcoin ekliyor.

“SANAT ESERLERİNE KADAR BİRÇOK VARLIK ALIMI İÇİN TARTIŞTIK”

İki yıldır Bitcoin satın alımlarına devam eden MicroStrategy’nin rezervlerinde yaklaşık 130 bin Bitcoin bulunuyor ve gelen açıklamalara göre şirket bu alımlara ilerleyen dönemlerde de devam edecek. Geçtiğimiz gün katıldığı bir konferansta konuşan Phong Le, bu sürecin nasıl başladığına ilişkin yaptığı açıklamada “Altından tahvillere, emlaktan emtiaya kadar hatta sanat eserlerine kadar birçok varlık alımı için tartışmalarda bulunduk, incelemeler yaptık. Bir yerde dijital varlıklar da konuşmalarımıza girmeye başladı ve bu da normal bir durum. Sonuçta üreten, icat eden ve yenilikçi insanlarız” dedi.

Le yaptığı açıklamada, Eylül 2020’de MicroStrategy’nin Bitcoin satın alma politikaları ile ilgilenmeyen yatırımcılara %15 prim ile hisselerinden çıkma hakkı tanıdıklarını da dile getirdi ve “Bu anlamda beklediğimizin çok altında bir satış oldu. Biz 250 milyon dolarlık bir satış bekliyorduk ama sadece 60 milyon dolar elde edilmişti” sözlerini dile getirdi. Le ayrıca Bitcoin politikaları sayesinde şirketin “uykulu bir yazılım” şirketi olmaktan çıktığını da belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.