Mikro Kredi Veren Bankalar 2019

Mikro kredi veren bankalardan 2019'da finansal destek alabilirsiniz. Mikro kredi nedir, nasıl alınır, şartları nelerdir, hangi bankalar veriyor? Bu kredi türüyle alakalı merak ettiğiniz her sorunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

0
161
Mikro Kredi Veren Bankalar 2019
mikro kredi alınabilecek bankalar 2019

2019 yılında mikro kredi alınabilecek bankalar olarak maaş bordrosu istemeyen bankalara başvurulabilir. İş kurmak isteyen fakat yeterli geliri olmamasından dolayı hayalindeki o işi yapamayan kişilerin imdadına hibe ve kredi destekleri yetişiyor. Ev hanımlarının üretim faaliyetlerinde bulunabilmesi için de mikro krediler veriliyor. Bu krediler sayesinde bir işletme kurulabiliyor ve o işletme için gerekli olan malzemeler alınabiliyor. Mikro krediler aracılığıyla ev hanımlarının da üretime dahil olabilmesi sağlanıyor. Üretim faaliyetlerinde bulunan kadınlar da ev ekonomisine katkıda bulunabiliyor.

Sosyal Dayanışa Vakfı En Hanımlarına Hibe Desteği

Ev hanımlarına Sosyal Yardımlaşma Vakfı desteği ile büyük avantaja sahip kredi alınabiliyor. Bir işletme kurmak isteyen fakat yeterli birikimi olmayan kişilerin başvurabileceği adreslerden bir tanesi Sosyal Yardımlaşma Vakfı’dır. Bu vakfın sağladığı kredinin geri ödemeyi 2 yıl erteleme imkanı da mevcuttur. Daha sonraki 6 yıl da faizsiz bir şekilde alınan kredi ödenebilir. Böylece işletme açan ev hanımları iki yıl boyunca faaliyet göstererek birikim yapmaya başlar daha sonrasında kredi taksit ödemelerini yapar. Sosyal Dayanışma Vakfı kadınların da iş hayatında yer alabilmesine oldukça büyük önem veriyor. Bundan dolayı da üretim yapmak ya da bir işyeri kurmak isteyen ve maddi zorluk yaşayan kadınlara en uygun şekilde kredi sağlıyor.

KOSGEB’in 50 Bin TL’ye Kadar Hibesi

Ev hanımlarına 50 bin TL hibeli KOSGEB kredisi de devlet tarafından yapılan yardımlardan bir tanesidir. KOSGEB girişimcilik yapan kadınları teşvik edebilmek için hibe desteği sağlıyor. 50 bin TL olan bu hibenin yanı sıra faizsiz krediler de yine KOSGEB tarafından ev hanımlarına sağlanıyor. KOSGEB’in bu desteğinden yararlanabilmek için de ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak gereklidir. Bu eğitimin başarıyla tamamlanmasının ardından kursiyerlere sertifika verilir. Bu sertifika olmadan KOSGEB hibesine başvurabilmek mümkün değildir. İş yeri açan kişiler KOSGEB’in desteklerinden faydalanabilir ve işletme için gerekli her şeyi tamamlayarak üretime geçebilir.

Mikro Kredi Veren Diğer Kurumlar Hangileridir?

Mikro kredi için başvurulacak kurumlardan bir tanesi Kadın Girişimciler Derneği’dir. Kadınların aktif bir şekilde iş hayatında olmasını isteyen bu dernek çalışmayı düşünen kişilere yardım sağlamaktadır. Bunun dışında yapılacak olan üretime göre başvurulacak farklı yerler vardır. Örneğin tarım ile uğraşmak isteyen kadınlar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvurabilir. Bu kurumlar de 70 bin TL hibe desteği sağlıyor. Bunların yanı sıra evde üretim yapacak olan kadınlar için ise Türkiye İsrafı Önleme Vakfı bulunuyor. Bu vakıfın mikro kredisi ile evde üretim faaliyetlerinin yürütülebilmesi mümkün oluyor. Bunların dışında kadınların mikro kredi için başvurabilecekleri yerler şunlardır:

  • Türkiye Grameen Mikrofinans Programı,
  • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı,
  • Aile Destek Merkezi.

Ev Hanımlarının Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Ev hanımları için mikro kredi verilme koşullarından en önemlisi iyi bir iş fikrinin olmasıdır. İyi bir iş fikriniz yoksa mikro kredi alabilmeniz de mümkün değildir. Bu yüzden krediye başvurmadan önce yapılacak olan işin tüm detayları düşünülmeli ve ona göre bir iş planı oluşturulmalıdır. Mikro kredi verirken bankalar ya da kurumlar kurulacak olan işletmenin kar getirebilecek türden olup olmadığına bakar. Bu yüzden kar zarar analizi iyi bir şekilde yapılması şarttır. Ayrıca aynı iş için daha önceden mikro krediden yararlanmamış olmak da aranan koşullardan birisidir. Mikro krediyi alabilmek için birden fazla kadın bir araya da gelebilir.

Mikro Kredi İle Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Mikro kredi ile hangi işler yapılabilir sorusunun cevaplarından birisi terziliktir. Pek çok ev hanımı iş kurmak isterken hangi sektörde faaliyet göstereceğine ilişkin bir karar veremiyor. Bunun için ilk olarak hangi işte yetenekli olduğunuzu düşünmeniz gerekiyor. Herkesin becerikli olduğu konu farklı. Sizin de neye yeteneğiniz varsa o işle uğraşmanız en kazançlı olan seçim olacaktır. İş fikri arayan kişilere de önerilebilecek şeylerden bazıları şunlardır:

  • Kuaförlük,
  • Hazır giyim satışları,
  • El yapımı ürünler satma,
  • Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin sattığı bir mağaza açma.

Mikro Krediye Başvururken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Mikro kredi başvurusu için istenen evraklardan bir tanesi nüfus aile belgesidir. Bunun yanı sıra mikro kredi almak isteyen bir ev hanımı sosyal güvencesi olmadığına dair de bir yazı almalıdır. Bunların dışında bir de başvuru formu vardır. Bu başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması şarttır. Ayrıca yine ikametgah ve nüfus belgesi de temin edilmelidir. Bu belgelerin toplanmasının ardından hangi kurumun mikro belgesine başvuruda bulunacaksa evrakların da o kuruma teslim edilmesi gereklidir. Başvuru yapılacak yere göre başvuru belgeleri de farklılaşabilir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce kurum aranmalı ve detaylı bilgi istenmelidir.

Akbank’ın Ev Hanımlarına Kredisi

Ev hanımları için Akbank Direkt kredisine başvurular hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Mikro kredi veren bankaları bulmak zor. Fakat bazı bankalar kolay bir şekilde müşterilerine kredi veriyor. Bu krediler için de herhangi bir gelir belgesi talep edilmiyor. Akbank Direkt kredi de belgesiz kredi alınabilecek kanallar arasında yer alıyor. Bu krediyi alabilmek için Akbank’ın mobil uygulamasının indirilmesi gerekiyor. 40 bin TL’ye kadar olan bu krediye başvurular 7 gün 24 saat boyunca yapılabiliyor. Mikro kredi arayan ev kadınları da Akbank’ın bu kredisine rahat bir şekilde başvurabilir. 

Aktifbank’ın N Kolay Kredisi İle İş Kurma

N Kolay kredi ile ev hanımlarına destek veren kurumlardan bir tanesi de Aktifbank’tır. Aktifbank N Kolay uygulaması aracılığıyla maaş bordro olmaksızın kredi sağlıyor. Bu yüzden iş fikri olan fakat yeterli bütçesi olmayan kadınlar bu krediye başvurabiliyor. N Kolay kredi başvuruları internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor. Kredisi onaylanan kişiler de bu kredilerini PTT’den alabiliyor. Kredinin geri ödemeleri de yine PTT şubelerinden yapılabiliyor.

İş Kuracak Ev Hanımları Garanti Bankası’ndan Nasıl Kredi Alır?

Garanti Bankası kadın girişimcileri destek verebilmek için uygun kredi veriyor. Girişimcilik yapmak isteyen kadınlar ihtiyaç duydukları nakit ihtiyacı için Garanti Bankası’na başvurabilir. İşletme kurmakta zorluk yaşayan kadınlar Garanti Bankası’na gelerek uygun koşullara verilen bu krediyi alabilirler. Kadın girişimci kredisinin 36 aya kadar vade imkanı da mevcuttur. Bu kredinden faydalanabilmek için arana şartlar ise şunlardır:

  • Genel operasyon sorumluluğun kadında olması,
  • Yıllık cironun 10 milyon euroyu geçmemesi,
  • Çalışan kişi sayısının en fazla 50 olması.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisini İş Kurmak İçin Kullanabilirsiniz

TEB’in mobil uygulaması ile kolay krediye başvurarak da işletmeleri için gerekli olan nakit ihtiyacı karşılanabilir. Ev hanımları işletme kurmak istediklerinde mikro kredilere başvurabilirler. Mikro kredinin alternatifi olarak da TEB’in mobil uygulaması tercih edilebilir. CEPTETEB ile ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişilerin herhangi bir evrak vermesine de gerek yoktur. Bu yüzden de işyeri açmak için nakit ihtiyacı duyan ev hanımları bu krediye başvurabilir. CEPTETEB ile ihtiyaç kredisi başvurusu günün her saatinde yapılabilir. Bu kredinin başvurusu da hızlı bir şekilde yanıtlanır. Kredi başvurusundan olumlu sonuç alan kişiler de ihtiyaçları olan nakite kavuşabilir.

Bankalar dışında KOSGEB de kadın girişimcilere destek sunmaktadır. KOSGEB kadın girişimci desteği hakkında detaylı bilgiye ilgili yazımızdan erişerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here