Milyonların gözü o davada: Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin'e ait en büyük gizem çözülüyor mu? Milyonlar bu davaya kilitlendi. İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Milyonların gözü o davada: Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?
Bitcoin'e ait en büyük gizem çözülüyor mu? Milyonlar bu davaya kilitlendi. İşte detaylar...
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Bitcoin'e ait en büyük gizem çözülüyor mu? Ira Kleiman ve Craig Wright arasındaki dava Miami'de devam ediyor. Bu hukuk davasının merkezinde, Bitcoin'in gizemli ve şu anda bilinmeyen geliştiricisi (veya geliştiricileri) Satoshi Nakamoto'nun kontrolü altında olduğu iddia edilen 1,1 milyon Bitcoin var.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Kleiman ve Wright davasının merkezinde, bu madeni paraların mülkiyeti yer alıyor. Bu da doğrudan Craig Wright'ın kendisinin Satoshi olduğu iddiasıyla ilgili, dava yıllar içinde kripto para dünyasında büyük bir bölünmeye neden oldu.

Peki, bu dava sonunda Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğini ortaya çıkaracak mı?

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Kleiman ve Wright: Neden Mahkemeye Gidiyorlar?

Satoshi kimlik teorilerini incelemeden önce, diğer her şeyi çerçevelemeye yardımcı olması için mahkeme davasıyla ilgili bazı arka plan bilgilerini göz önünde bulunduralım.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

2016 yılında Craig Wright, Bitcoin'in takma adlı yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Wright'ın Bitcoin'in tek yaratıcısı olduğu iddiası, onu şu anda 66 milyar doları aşan 1,1 milyon Bitcoin'lik anıtsal bir zulanın sahibi olarak görecektir.

Bununla birlikte, Ira Kleiman'ın davası, Wright'ın yalnız çalışmadığını ve Ira Kleiman'ın merhum kardeşi David'in (Wright'ın uzun süredir arkadaşı) Bitcoin'in ortak yaratıcısı olduğunu öne sürüyor. Bu nedenle dava, Kleiman'ın mülkünün, Craig Wright'ın kontrol ettiği iddia edilen 1,1 milyon Bitcoin taşımasının yarısına hak sahibi olduğunu savunuyor.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Mahkeme davası, Wright ve David Kleiman'ın iddia edildiği gibi, Wright'ın Bitcoin ve ortak şirketleri W&K Info Defense Research, LLC üzerinde çalıştığı iddia edilen tüm dönemi kapsayan mevcut bir ortaklığa sahip olup olmadığını belirlemek için ayarlandı. .

Bu nedenle, dava özellikle Craig Wright'ın Satoshi olup olmadığını incelemese de, davanın Wright'ın iddiaları güçlü bir şekilde incelenmeden sonuçlanması pek olası değil.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Davanın Tarihçesi

Dava ilk olarak 2018'de açıldı. Çok sayıda gecikme ve aksilik yaşandı. Dava 1 Kasım 2021 Pazartesi günü başladı.

Kleiman'ın avukatları, David Kleiman ve Craig Wright'ın eski ortaklığını, Wright'ın 2013'teki ölümüne kadar Kleiman'ı ortağı olarak adlandırdığını ortaya koyan mahkemeye gösterilen belgelerle ilişkilendiren gerçek bir zaman çizelgesi oluşturmaya çalışıyor.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Kleiman'ın ölümünden sonra, Wright'ın ortaklıktan uzaklaşmaya başladığı ve birkaç kez Kleiman'ın mülküne karşı geri adım attığı iddia edildi. Ayrıca, Kleiman'ın avukatı Kyle Rosche mahkemeye, 2018'de hukuk davası açıldıktan sonra Wright'ın kendisi ve David Kleiman arasında bir ortaklığın var olduğunu inkar etmeye başladığını söyledi.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Kripto dünyasının on yıldan fazla süredir sorduğu 66 milyar dolarlık soru bu. Kleiman ve Wright sivil kıyafeti, birden fazla yapboz parçasının aynı anda yerine oturmasına en yakın olduğumuz andır. Kripto dünyasındaki diğer büyük isimler bile, ortaklığın kesin bir kanıt olmadan onaylanamayacağına veya reddedilemeyeceğine inanıyor.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

CoinGeek'in (ve genellikle gerçek Satoshi olarak lanse edilen başka bir kişinin) kurucusu Calvin Ayre, "Bunun imkansız" olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, çoğu kişi Wright'ın tek başına Satoshi olduğuna dair kendi beyanına ikna olmadı. Wright'ın Satoshi olduğunu kanıtlamasının en kolay yolu, Wright'ın iddiaya göre yapma şansını geri çevirdiği bazı kilitli Bitcoin'leri taşımak olacak.

Ayrıca, İngiltere'deki ayrı bir davada, Wright'a sahip olduğu iddia edilen Bitcoin hesaplarını açıklamaya zorlayan bir mahkeme emri verildi . Bitcoin cüzdan adreslerinin (yanlışlıkla kamuya açıklanmış) kapsamlı bir listesini sağladıktan sonra, Wright'ın sahip olduğunu iddia ettiği yaklaşık 150 adres , diğer şeylerin yanı sıra Wright'ı "yalancı ve sahtekar" olarak adlandıran bir çevrimiçi mesaj yayınladı.

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Diğer mahkeme davaları, Wright'ın milyarlarca dolarlık kriptoyu kontrol eden Bitcoin cüzdanlarına sahip olduğu iddiasıyla ilgili ikna edici kanıt eksikliğini sorunlu buldu ve ABD Sulh Hakimi Bruce Reinhart, "Dr. Wright'ın iddia edilen Tulip Trust hakkındaki ifadesini tamamen reddediyor, iddia edilen şey şifreli dosya ve Bitcoin varlıklarını tanımlayamadığı iddiası." açıklamasında bulunmuştu.

Son olarak, bu davaya dahil olan jürinin en başından itibaren Wright'ın lehinde bulması ihtimali var ve bu, kripto dünyasındaki birçok kişi bu konuda çaresiz olsa bile, Wright'ın kendisini Satoshi olarak tanımlamak için herhangi bir ek çaba sarf etmesine engel olabilir. 

Bitcoin'in yaratıcısı ortaya mı çıkıyor?

Satoshi Sonunda Ortaya Çıkacak mı?

Ira Kleiman'ın ifadesinin Kleiman-Wright davası için çok önemli olması muhtemel. Dava zaten oldukça hızlı ilerlerken, tüm gözler sonuca ve Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliğinin ortaya çıkıp çıkmadığına odaklanacak.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN