Mobil’den EFT ve Havale Yapanlar Bu Kesintilere Dikkat!

Uzmanlar, bankaların mobil bankacılık sistemini kullanan vatandaşları uyarıyor. Bankalar internet üzerinden yapılan EFT ve havale işlemlerinde yüksek işlem ücreti kesiyor. Bu durumlarda şikayetlerin BBDK'ya yapılması gerekiyor. Detaylar haberimizde...

0
79
Mobil EFT - Havale İşlemleri
Mobil EFT - Havale İşlemleri

Bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren neredeyse tüm özel ve kamu bankaları, yapılan işlemlerden ücret kesintisi alıyor. Nitekim bankaların büyük bir bölümü mobil bankacılık hizmetlerini kullanan müşterilerinin yaptıkları EFT işlemlerinde 4,50 TL, havale işlemlerinde ise 1,75 TL işlem ücreti kesiyor.

Banka müşterilerinin hemen hemen bütün bankacılık işlemlerinde işlem ücreti kesintisine maruz kalmadığı uygulama neredeyse kalmadı. Bankacılık sektöründe mevcut durumda, mobil şube kullanılarak yapılan EFT işlemlerinde 4,50 TL, havale işlemlerinden de 1,75 TL işlem ücreti alan bankaların sayısı giderek artıyor. Bununla birlikte mobil bankacılık hizmetini kullanan müşterilerin ileri tarihli düzenli EFT işlemlerinde ilk gönderilen EFT’den sonraki tüm EFT’ler için 3 TL  işlem ücreti alan bankalar da mevcut. Hatta pek çok özel bankanın mobil şube işlemlerinde yapılan EFT kesinti ücretlerini 7 TL’ye kadar çıkardığı biliniyor.

Mobil bankacılık aksine direkt banka şubesine gidilerek yapılan EFT işlemlerinde ise 500 bin lira üzeri paralar için kesilen işlem ücretleri 1000 lirayı bulabiliyor. Bu kapsamda müşterilerinin hem şube içinde hem de şube dışındaki kanallardan yaptıkları işlemlerde ücret kesen bankaların, EFT işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) ne kadar ödemede bulunduğu da merak konusu oldu. Merkez Bankası’ndan edinilen bilgilere göre bankaların müşterilerinden kestikleri EFT sistemi ücreti için Merkez Bankası’na oldukça düşük rakamlarda ödeme yaptıkları görülüyor. Zira TCMB’nin kendi verilerine göre bankalar yüz binde 25 ödeme yapıyor. Bu oranların kuruşlarla hesap edildiği göz önünde bulundurulduğunda, bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren tüm bankalar, Merkez Bankası’na ödediği EFT ücretinin kat kat fazlasını müşterilerinden alıyor.

“BDDK’ya Şikayette Bulunun”

Merkez Bankası’na ödenen ücret tarifesine göre; tüm özel veya kamu bankaları, EFT’den en az 2,5 TL ile en fazla 238 TL alabilecek. Ancak mevcut durumda bankalar hem normal şube hem de mobil şubeden yapılan EFT işlemlerinden bu tutarın çok üzerinde ücret alıyor. Bunun yanında bankaların internet üzerinden yapılan EFT işlemlerinde para transferinin limitini düşük tutarak müşteriyi şube üzerinden işlem yapmaya zorluyor.

İnternet şubesi üzerinden yapılan EFT işlemlerinde bazı bankaların 50 bin lira EFT ve havale limiti koyarak işlemin kapasitesini sınırlıyor. Bazı bankaların ise söz konusu limiti 25 bin liraya kadar düşürdükleri görülebiliyor. Şube üzerinden yapılan EFT işlemlerinde 50 bin liraya kadar olan EFT’lerden 500 lira işlem ücreti talep ediliyor. Hatta pek çok banka 50 bin lira üzerinde yapılan işlemlerde 1000 liraya kadar masraf kesebiliyor.

Müşteri açısından oldukça sıkıntılı olan bu konuyu ele alan sektör uzmanları, vatandaşların şubeden yaptıkları EFT işlemlerinde mutlaka alınan işlem ücretini kontrol etmeleri gerektiğini ifade ediyor. Bu noktada şubeden yapılan EFT işlemlerinde öne çıkarılan masrafın 238 TL’yi geçemeyeceğine dikkat çeken uzmanlar, belirtilen tarifenin dışında ücret alındığı takdirde vatandaşların mutlaka Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) şikayette bulunmaları gerektiğini belirtiyor.

ATM ve Dijital Kanallarda Şikayet Yoğun

Son dönemde bankaların müşterilerinden aldığı işlem ücretine yönelik şikayetlerde yoğunluk ATM veya dijital kanallardan yapılan EFT, çek tahsilatı ve kredi kartı işlemlerinden oluşuyor. Bu noktada bir örnek vermek gerelirse, banka kendi hesabına kart olmadan 500 TL yatırmak isteyen müşteriden 15 TL tutarında işlem ücreti kesiyor. İşlemin farkına varan vatandaş, banka şubesine giderek yapılan kesintiye itiraz etmesi durumunda, kartsız işlem yapıldığı öne sürülerek, kartlı işlem yapılması halinde bu işlem ücretinin kesilmeyeceği cevabıyla karşılaşılıyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here