Moody’den Düşük Not

0
137

Moody dünyada kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinir. Yaptığı incelemelerde ülkelerin ekonomik gidişatına bağlı olarak notlar vererek ülkeleri ekonomik anlamda uyarmaktadır. Geçen hafta yaptığı açıklamada Moody Türkiye’nin kredi notunu 4 puan düşürdüğü gibi ayrıca Türkiye’de faal olan 18 Türk Bankası’na da düşük kredi notu verdi.

Not Düşürme Açıklaması

Türkiye kredi notunu düşüren ve ayrıca 18 Türk bankasına verdiği düşük kredi notuna ilişkin açıklamalarda bulunan Moody yetkilileri, bu işlemin ekonomide yaşanılan dış kırılganlıklarında Türkiye’yi ve 18 bankayı riske sokmamak adına olduğu dile getirildi. Uç önlem olarak alınan bu tedbirin ne kadar süreceği ve buna karşı alınacak tedbirler konusunda her hangi bir açıklamada bulunmayan Moody Kredilendirme kuruluşu Türkiye ekonomi dengelerine zarar verecek gibi.

Moody Kredi derecelendirmelerinde Türkiye negatif seyir gösterirken son yapılan açıklamalarla bu negatifliğin çok negatif hale dönüştürülerek daha da gerilediğinin görülmesi üzerine Türkiye’nin nasıl bir tedbir alacağı merak konusu oldu.

Moody Kredi derecelendirme kuruluşunun düşük not verdiği Türk Bankalarının ilk 6 aylık dilimde %4’ün üstüne çıkmalarını umut ettiklerini dile getiren Moody’den zarar gören bankalar

  • Akbank
  • İş Bankası
  • Şekerbank
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank

Moody kredi ve derecelendirme kuruluşundan yapılan bu açıklama sonrası İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda bu bankalara ait hisse senetlerinde ani düşüşler gözlemlendi. Hükümetin bu konuda yapacağı açıklama merakla beklenmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here