Moody’s Araştırma Notunda Türkiye’nin Görünümü Değerlendirildi

0
78

Kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody’s araştırma belgelerine göre Türkiye’nin görünümünü şu an bulunduğu konumdan daha yukarıya yükseltebilmesinin oldukça zor olduğunun altı çizildi. Araştırma notunda özellikle kurumların aşınmasıyla birlikte dış kırılganlığın Türkiye’nin kredi profilini oldukça zayıflattığına yer verildi.

Moody’s notunun içeriğinde Türkiye’nin enflasyona yönelik baskıyı azaltmak için geliştireceği yeni bir politikadan uzak durduğu sürece kredi notunda belirgin bir iyileşmenin veya pozitife çıkmanın kolay olmayacağı belirtildi.

Moody’s Notunda Türkiye Görünümü!

Özellikle ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimin düşmesi ve Türkiye’ye dış finansman desteğinin sağlanmasının kredi notu açısından oldukça önemli olduğuna araştırma notunda yer verilirken bunların gerçekleşmesi durumunda bile Türkiye görünümünün pozitife yükseltilmesinin oldukça zor olduğu belirtildi. Ancak tüm bunlara rağmen maliye politikalarında uyumun yakalanması halinde not görünümünün belli bir istikrarı yakalayabileceğine de yer verildi.

Bunun yanında Moody’s kredi notu araştırmasında yapısal olarak gözlenen dengesizliklere karşı kararlı bir reform sürecinin Türkiye’nin kredi görünümünün istikrarında önemli bir yere sahip olabileceğinin altı çizildi.

Türkiye’de gözlenen Ba3/negatif kredi profilinin genç nüfus ve güçlü kamu göstergelerinin aksine yüksek seyreden enflasyon değerleri, siyasi belirsizlik ortamıyla birlikte dış kırılganlık gibi olumsuz durumları net bir şekilde yansıttığı dile getirildi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here