Para Piyasaları

Morgan Stanley’den Korkutan Kripto Raporu: Bu Tarihe Kadar Yüzde 50’ye Düşebilir!

Kripto para piyasaları, Aralık 2020’de başlayan ralliyle birlikte 2021 yılına çok güçlü bir başlangıç yapmıştı. Ardından Kasım 2021’de kripto para piyasaları tarihin en yüksek değerlerine ulaşmıştı. Ancak bu aşamadan sonra gelen düşüşler neticesinde kriptolar 2022 yılına iyi bir başlangıç yapamadı. Yeni yıla düşüş trendinde giren piyasalar, dönem dönem yukarı yönlü ataklar görülse de hala düşüş eğiliminden çıkabilmiş değil. Son olarak Terra blok zincirinde yaşanan çöküş sonrası UST ve LUNA’da değerlerin neredeyse sıfırlanması sonucu düşüşler derinleşirken, ABD merkezli dev yatırım bankası Morgan Stanley’den korkutan bir açıklama geldi. Bankanın açıklamasına göre kripto yatırımları %50 oranda düşebilir. İşte detaylar…

“Yatırımlar Bu Tarihe Kadar Yüzde 50’ye Düşebilir”

Yatırım bankası Morgan Stanley, kripto paralara ilişkin yayınladığı son raporunda, kripto para odaklı şirketlere yapılan risk sermayesi yatırımlarının (VC) geçtiğimiz yıl 30 milyar dolar seviyesine ulaşarak rekor kırdığını bildirdi. Banka, kripto para piyasasındaki son düşüşlere rağmen yatırımların yükselmeye devam ettiğini gözlemlediklerini belirtti.

Morgan Stanley konuya ilişkin olarak raporda “Diğer kategorilerdeki yatırımlara olan eğilimi göz önünde bulundurduğumuzda, kripto para yatırımlarının düşmesi muhtemeldir. VC kripto para yatırımlarının sayısı Aralık ayında zirve yaptı ancak bu sayı yılsonuna kadar yüzde 50’ye kadar düşebilir” ifadeleri yer aldı.

Yatırımlar Hangi Alanlara Kaydı?

Dev yatırım bankası Morgan Stanley, 2020 yılının başlarında en fazla yatırımın kripto para altyapısına ve finansal hizmetlere yapıldığına dikkat çekerken, 2020 yılının sonlarından 2021 yılının ortalarına kadar bu yatırımlarda merkezi olmayan finansın (DeFi) tercih edildiğini, 2021 yılının sonlarından 2022 yılında şu ana kadar ise NFT (Non Fungible Token) yatırımlarının ve oyun şirketlerine yapılan yatırımların ön plana çıktığını bildirdi.

Gazetebanka.com yatırım tavsiyesi vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.