Ekonomi

Muzda hasat dönemi öncesi “hile” fark edildi: İthal kolisine karıştırılan yerli muz yüksek fiyattan satışa çıkıyor!

Son dönemlerde marketlerde ve pazarlarda gıda ürünlerine yönelik yapılan artış dikkatleri çekiyor. Özellikle muzda yaşanan fiyat artışı gözden kaçmazken satışta yapılan hilede ortaya çıkarıldı. Yerli muz kolileme aşamasında ithal muz gibi gösterilerek yüksek fiyatlarla satışa sunuluyor. Hasat mevsiminin başladığı Ekim ayında fiyatların daha da düşerek bolluk dönemine girileceği süreçte yapılan bu oyun tüketiciler tarafından fark edildi.

İTHAL MUZUN RAF FİYATI 50 TL’Yİ GÖRÜYOR!

Muz üreticiliği yapan Mehmet Güzel isimli şahıs: “Şu anda 1 kilo muzun maliyeti 8 TL, çiftçiden alışı 18 TL, Anamur’dan çıkışı 23 TL.” diyerek fiyatlama hakkında genel bir bilgi verdi. Önümüzdeki 15 günlük sürece dikkat çekerek “fiyatlarda azalma yaşanacak” diyen üretici Mehmet Güzel: “Yerli muzun kalitesi şu an ithal muzdan daha iyi. Bunun farkında olarak  ithal muz getiren bazı firmalar görüntü olarak bakıldığında ithal muza eşdeğer muzları alıp ayırıyor. İthal kolilerine koyarak 45 TL’den satmaya çalışıyor. Bu sayede ithal muza uygulanan vergiden kurtulurken tüketiciye de yüksek fiyatlarla satış yapılmış olunuyor” dedi.

İTHAL MUZ KOLİLERİNİN İÇİNE KONARAK KARIŞTIRILIYOR!

Yerli muz üzerinde uygulanan bu oyun ise daha çok salkım kısmının yarısından itibaren üst kısımlarda yer alan taraklı alanların değiştirilmesiyle sağlanıyor. Genellikle yerli muzun bu kısımları ithal muzda olduğu gibi oldukça geniş gözüküyor. Kalitede verim arttığı için daha çok bu şekil ithal muza benzeyenler ithal kolisindeki muzların arasına konarak fark ettirilmeden marketlere satılıyor.

YÜKSEK VERGİ ÖDEMEKTEN KURTULMAK İÇİN YAPILIYOR!

Normal şartlarda yerli muzun kilosu 29 TL ile 34 TL arasında değişiyor. İthal muzun kilosu ise 46 TL ile 50 TL arasında satışı yapılıyor. Yapılan hileli satış sürecinde üretici “ithal muz” yazan kolilerin içerisine yerli muzları ekliyor. Bu sayede ithalatta istenen vergiden kurtulmuş oluyor ve daha uygun bir ödeme yapılıyor. İthal gibi gösterilen bu muzlar market satışı sürecinde ise ithal adı altında oldukça yüksek fiyatlarla tüketicisi ile buluşturuluyor.

 

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.