Gündem

Müzik yayın pazarına el koydu! Lider Spotify yükselişi sürüyor

Kategorilerde onbinlerce müzik akışını sağlayan ve içerisinde çeşitli podcast servisleri ile bağımsız müzik seçkisi sunan Spotify yükselişinde hız kesmiyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan raporda abonelik sayısındaki artış dikkat çekti.

Genel olarak tüm müzik piyasalarında önceki yıla göre yüzde 26.4 oranında bir büyüme fark edildi. Anlık güncel abone sayısı ise bütün müzik uygulamaları için 523.9 milyon rakamına ulaştı. Spotify müzik piyasalarında yüzde 31'lik bir pazar payı ile rakiplerini eledi. 2019 yılında bu rakam yüzde 34 iken 2020 yılında yüzde 33 olmuştu.

Ortaya Çıkan Veriler Yanıltmadı

Bütün dünyada global olarak müzik akışını kesintisiz sunan Spotify uygulaması MIDİA Research şirketi tarafından yapılan pazar araştırmasında en yüksek seviyelerde yerini aldı. 

Sonuçlara bakıldığında piyasadaki hacminin yüzde 31'lik oran ile rakiplerinin önüne geçebilmesini sağladığı görüldü. Raporun geneline bakıldığında müzik piyasalarında yüzde 26.4 oranında bir artışın meydana geldiği ve abone sayısında ki ulaşılan rakamların bir hayli yüksek olduğu söyleniyor. Genel olarak değerlendirildiğinde 2021 yılının son aylarında ki rakamlar Spotify uygulaması için daha düşük gibi gözükse de lider konumda olmasını engellemediği gözüküyor.

Müzik Sektöründeki Diğer Paydalar da Açıklandı

GSM Arena’nın paylaşımına göre müzik sektöründeki pazar payı en yüksek Spotify’ın oldu. Ardından yüzde 15’lik pay ile Apple takip ediyor. Küresel pazar araştırmasında Apple servisi ikinci sırada yer alırken 3.sırada yüzde 13'lük pay üzerinden Amazon müzik yerini koruyor. Google'a ait müzik akışını sağlayan YouTube müzik platformu ise %8’lik pay ile 4. sırada yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.