Nakit İhtiyacı Olanlara Bankalardan Müjdeli Haber: Kredi Faiz Oranları Düşecek!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın olası faiz indirimi kararıyla birlikte bankaların müşterilerine sundukları tüm ihtiyaç, konut, taşıt kredi ürünlerinde uygulanan faiz oranları da ciddi oranda düşecek! Detaylar haberimizde...

0
105
Faiz indirimi gündemde
Faiz indirimi gündemde

Kurban Bayramı da yaklaşırken vatandaşların giderek artan nakit para ihtiyacına çözümler yine bankalardan gelecek. Ülkemizde bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren özel ve kamu bankalarının, müşterilerine sundukları ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde uyguladıkları faiz oranlarında ciddi seviyede indirimler yapması bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılması muhtemel faiz indiriminin ardından bankalar da kredi musluklarını açacak.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB başkan değişikliğinin ardından mevcut durumda uygulanan yüksek faiz oranlarına revizyon yapılması gündeme geldi. Yeni dönemde kredi faiz oranları düşürülecek ve bankaların müşterilerine sundukları tüm ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi ürünlerinde uygun kampanyalar ile kullanımlar artacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pek çok frısatta dile getirdiği yüksek faiz oranları ile mücadelede yeni bir döneme girildi. Nitekim TCMB Başkanı değişikliği bu yolda atılan ilk adım oldu. Böylelikle Türkiye’nin bir numaralı sorunu olarak görülen yüksek kredi faiz oranlarının  düşürülmesine yönelik girişimlere başlandı.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek?

Vatandaşların yakından takip ettiği konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi ürünlerinde uygulanan faiz oranlarının da ne zaman düşürüleceği merak konusu oldu. Her ne kadar şu anda yapılan kampanyalar ile bankalar özellikle konut kredisi ürünleri başta olmak üzere pek çok kredi çeşidinde faiz oranı indirimleri yapsa da vatandaşlar bu oranlarda ciddi bir indirim beklemeyi sürdürüyor. Bu bağlamda ekonomistler, bankaların sunduğu kredilerde uygulanan faiz oranlarının temmuz ayı bitmeden açıklanacak olan faiz indirim kararıyla birlikte hızla düşeceği yönünde fikir birliğine varıyor.

Yıl sonuna kadar enflasyonun tek hanelere düşürülmesi her fırsatta dile getirilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Faiz oranlarında da yıl sonuna kadar belli bir hedefimiz var ve bunu başaracağız. Faizi ciddi manada düşüreceğiz.” ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde TCMB başkanlığına atandıktan sonra ilk defa kamuoyu açıklaması yapan Başkan Murat Uysal, başta enflasyon ve iktisadi faaliyetler olmak üzere makroekonomik düzeyde geniş kapsamlı bir veri odaklı yaklaşım benimseyeceklerini dile getirerek, olası faiz indirimi hakkında yeşil ışık yakan mesajlar vermişti.

Merkez Bankası Yaptırımları Bankaları Zorlayacak

Son dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde görüşülmeye devam eden ve son olarak ilk etabı kabul edilen torba yasa ile birlikte TCMB yetkileri de artırılmış oldu. Böylelikle vatandaşlara pek çok bahane öne sürerek kredi vermeyen tüm özel ve kamu bankalarına karışı çeşitli yöntemler ile Merkez Bankası tarafından müdahale edilmesine imkan verildi. Dolayısıyla TCMB söz konusu vatandaşa kredi vermeyen bankalara uyguladığı zorunlu karşılık oranlarını yükselterek maliyetleri artırma yoluna gidecek. Bu nedenle tüm bankalar da daha fazla maliyet zararından olumsuz etkilenmemek için vatandaşlara kredi vermek zorunda kalacak. TCMB tarafından planlanan hedefler tutturulduğu durumda, yıl sonunda faiz oranının %24 seviyesinde %14 seviyesine gerilemesi mümkün olacak.  


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here