Ekonomi

Netflix hisselerinde şok düşüş sürüyor! Tam 46 milyar dolarlık kayıp

Hatırı sayılır bir izleyici kitlesi bulunan Netflix dijital platformu Nasdaq borsasında önemli bir düşüş yaşıyor. Piyasalardaki son durum açıklanmadan hemen önce Netflix hisselerinde yüzde 20’lik bir düşüş görüldü. 2022 yılından beklenti oysaki daha farklıydı. Elde edilen bilgilere göre geçtiğimiz yıl Kasım ayında şirketin elde ettiği gelir 300 milyar dolar sınırını geçmişti. 400 bin yeni aboneye sahip olmuşken 2022 yılında hisse senetlerinde toplam kaybının 46 milyar dolara kadar ulaşacağı söyleniyor.

Rakamlar Hedeflenenin Altında Kaldı

Netflix yaptığı açıklama sonrasında borsada değer kaybeden hisseleri için henüz yeni bir açıklamada bulunmadı. Geçtiğimiz yılın verilerine bakıldığında şirket hisselerinde zirve rakamlar söz konusuydu. 2021 yılının başlangıcında 4 milyona yakın yeni abone sayısına ulaşmış Netflix, 2022 yılının rakamlarında beklentilerin altında kaldı.

Düşüş Ne Kadar Oldu?

2021 yılının son çeyreğinde Netflix'in hisseleri 700 doları bulmuştu. Zirveden düşüşe geçiren en önemli nokta fark edilebiliyordu. Salgın döneminde evlere kapanma süreci ile dijital platformlara olan yöneliş Netflix'in kullanıcı sayısını bir anda zirveye çıkarmıştı. Bugüne bakıldığında şirket geçen yılki rakamlara oranla yüzde 40 düşüş yaşadı. Yaşanan düşüşün ardından geçmişe dönük rakamlar göze çarpmaya başladı.

Netflix şirketi 2021 yılını 222 milyon abone ile sonlandırdı. Yaşadığı düşüş rekabet ortamında yalnız olmadığını da gösteriyor. Dijitale yönelik talebin artışı ve online platformlara olan ilginin artmasından yararlanarak farklı bir yönelişte söz konusu oldu. Amerika'da yüksek hisseli varlık fonu bulunan yönetim şirketi BlackRock bu dönemi fırsat bilerek sanal ortam için oluşturulan pekçok yapılanma %40 oranında maddi kayıp yaşadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.