Gündem

O Tarih Öncesi Sigortalı Olanlar Müjde! Bu Formülde Yaş Şartı Yok: Erken Emeklilikte Kesintili Emeklilik Dönemi Başlıyor!

Erken emeklilik sürecinde sona doğru geliniyor. 3600 ek gösterge çalışmaları tamamlanmış durumda. Sıra emeklilikte yaşa takılanların düzenlemesinde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 5 farklı formülün gündemde bulunduğu açıklanmıştı. Formüller içerisinde en çok benimsenense 3600 günlük primi bulunan kadının 50 yaşında, erkeğin ise 55 yaşında emekli olabilmesi sistemiydi.

EYT Çalışmalarında Sona Geliniyor!

EYT süreci yakından takip ediliyor. Özellikle 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta başlangıcı bulunanların dikkat etmesi gerekiyor. Bu kapsamda sunulan yeni yasa tasarısında kazançlı çıkacak kategoride yer alıyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı özellikle Finlandiya ve Danimarka modelinde karar kılmayı düşünüyor. Bakan Vedat Bilgin: “Yakın zamanda çözülecek dosyalar arasında yerini alıyor” açıklamasında bulundu. “2022 yılının sonuna doğru alternatif bir çözüm yolu getireceğiz” yorumunda bulundu.

Gündemde Yerini Alan EYT Formülleri

EYT’de en çok dikkat çeken formüller arasında 3600 prim gününü tamamlayan kadın ve erkeklerin erken emeklilik fırsatından yararlanması yerine alıyor. 5 farklı formül içerisinden ilki daha çok ön planda duruyor. Eksik prim gününü tamamlanması üzerinden erken emeklilik fırsatından yararlanmakta ele alınan formüller arasında yerine alıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir başka formülde ise yaşa takılmadan sigortalılık üzerinden emekli olabilmeyi destekliyor. Bu da Almanya’da uygulanan kademeli emeklilik modelini ön plana çıkıyor çıkarıyor. Yıllık %2 kesinti ile kişiler erken emeklilik fırsatından bu sayede yararlanabiliyor.

Finlandiya Tarzı Emeklilik Modeli Gündemde!

Almanya tarzı modele benzeyen bir başka formül ise Finlandiya formülü oldu. Finlandiya tarzı emeklilik modelinde maaş kesintisi ile emekli olabilmek daha kolay hale geliyor. Kişi emekliyken aldığı aylıktan bir miktar kesinti yapılarak maaşını alabiliyor. Asıl emeklilik zamanı geldiğindeyse tam tutar üzerinden maaşını almaya başlıyor. Tüm bu süreçte komisyon tarafından ele alınacak çalışmalar bu formüller üzerinden değerlendirilecek. Özellikle Aralık ayına işaret edilerek düzenlemenin yakın olduğu yeniden duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.