Para Piyasaları

Önceki çöküşü nokta atışı tahminle bilen analistten yeni BTC tahmini geldi: Gösterge saat gibi çalışıyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) her ne kadar Kasım 2021’den bu yana düşüş eğiliminde hareket ediyor olsa da en büyük darbeyi Mayıs ayında yedi. Kasım 2021’de 69 bin doları görerek ATH belirleyen Bitcoin, gelen düşüşler ile Mayıs ayına kadar 40 bin dolar civarına geriledi. Ancak Mayıs ayında Terra blok zincirinde yaşanan kriz daha büyük krizleri tetikledi ve söz konusu dönemde Bitcoin, 38 bin dolar seviyesinden 24 bin dolar seviyesine geriledi. Haziran ayında düşüşlerini derinleştiren ve ardından fiyat sıkışıklığı yaşayan Bitcoin adına, uzman bir analistten kritik tahminler geldi.

Bitcoin, Haziran ayında yerel dip bölge olarak 17 bin 600 dolar seviyesine kadar indi. Buradan sonra zaman zaman toparlanan ve bir kere 25 bin doların üzerine dokunan Bitcoin, yine de genel olarak 20 bin doların etrafından kurtulamadı. Yatırımcılar Bitcoin’de eski günlerin yeniden görülüp görülmeyeceğini, yeni yükselişlerin başlayıp başlamayacağını merak ederken, piyasanın ünlü analistinden heyecanlandıran tahminler geldi. Daha önce Bitcoin’in Mayıs 2021’de yaşadığı çöküşü başarılı şekilde tahmin eden analist, “Bitcoin ne zaman yükselir?” sorusuna odaklandı.

“BITCOIN HALA SATIN ALMA BÖLGESİNDE”

Kripto para piyasalarının ve yatırımcıların “Dave the Wave” ismi ile tanıdığı ünlü analist, daha önce Mayıs 2021’de Bitcoin’in yaşadığı çöküşü önceden başarılı bir şekilde tahmin ederek adından söz ettirmişti. Ünlü analist, güncel piyasa değerlendirmesinde Bitcoin adına umut veren ve heyecanlandıran tahminlerini paylaştı ve düşüşlere rağmen Bitcoin’in hala “satın alma bölgesinde” olduğunu öne sürdü.

Twitter’da 125 bin takipçisine yönelik tahminlerini paylaşan Dave the Wave, Bitcoin’in satın alma bölgesinde yatay hareketler ortaya koyduğunu belirterek “Satın alma bölgesinde genişleyerek yatay hareket oluşumu. Burada tutunduğunu görmek isterim” sözlerini dile getirdi. Hareketin teyidini beklediğini ifade eden analist, yine de Bitocin’in açık bir şekilde satın alma bölgesine hareket ettiğini iddia etti.

MACD GÖSTERGESİNİ ELE ALDI, TAHMİNLERİNİ PAYLAŞTI

Bitcoin grafiğine odaklanan analist, öte yandan Bitcoin’in Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD) göstergesinin de yükselişe geçtiğini belirtti. Analistin işaret ettiği MACD göstergesi, bir varlığın 2 hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteriyor ve yatırımcılar tarafından geri dönüşlerin saptanması noktasında kullanılıyor. Analist, bu trend tabanlı momentum göstergesinden yola çıkarak, “Aylık MACD zirveyi tahmin etmek için harikalar yarattı. Gösterge şimdi benzer zaman diliminde geçmişte olduğundan daha uzun bir çubuk oluşturdu. Bu tepeden alım yapmak yerine en uygun yerde, alım bölgesinde olduğunu işaret ediyor” dedi.

BTC NE ZAMAN YÜKSELİR?

Analist bir diğer yandan Bitcoin’de Logaritmik Büyüme Eğrisi (LGC) modelinin de “ayakta kalan son BTC modeli” olduğunu savunarak, modelin 2018’den bu yana BTC’nin gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etme konusunda saat gibi çalıştığını öne sürdü. Buradan yola çıkan analist, Bitcoin’de 4 ile 8 hafta içerisinde yükseliş hareketinin başlayabileceğini öne sürdü.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.