Gündem

Online Alışverişte Teslimat Devi Getir Maaşı Sosyal Medyada Gündem Oldu!

Türkiye'de başlayan serüveni ile dikkat çeken Getir markası yurt dışında da popüler hale gelmeye başlamıştı. Süreçte son 2 yılı kapsayan dönemdeki artışları teknolojiye eğilimleri ile ön plana çıktı. Mobil uygulama üzerinden alışveriş yapabilmeyi yaygınlaştırması yeni bir iş kolunun oluşmasını da beraberinde getirdi.

Popülerleşen teslimat ağı sürecinde getir şirketi ardındaki başarı merak ediliyor. Getir uygulamaları kapsamında ürünlerin teslimatı kuryeler aracılığı ile sağlanıyor. Dünyanın dört bir yanında özel moto kuryeler ile satış hizmeti sunan marka bu sektörde yeni bir iş kolu var etti. Pek çok kişi Getir markasının taşımacılığını yapan kuryelerin çalışma şartlarını merak ediyor. Ülkelere göre getir kuryelerin maaşları üzerinde yapılan analizlerde çarpıcı sonuçlar dikkat çekti.

Getir Kurye Ücreti Sosyal Medyada Dikkat Çekti

Sosyal medya gündemine damgasını vuran getir kurye çalışma ücreti rakamları dudak uçuklattı. Avrasya araştırma şirketinin baş kurucusu ve CEO'su sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla bu konuya tepki gelmesini sağladı. Yapılan paylaşımda Getir şubesinin Almanya'da saati 18 euro ile ödeme yapılacak bir kurye aradığının ilanını duyurdu. Bu Türkiye'de asgari ücret rakamının çok üzerinde bir orana denk geliyor. Bu duruma tepkisiz kalınmayarak konu üzerine pek çok kullanıcı aynı rakamların istendiğine dair yorumlar yağdırdı.

Farklı Ülkelerde Getir Maaş Oranları

Yeni bir tartışmayı başlatan bu tweet üzerine yapılan açıklamalar da pek tatmin edici gözükmedi. Bu durum üzerine farklı ülkelerin getir kuryeliğini yapan kişilerin saatlik ücretini sizler için araştırdık. Farklılığın asıl sebebi her ülkenin ekonomik piyasasındaki denge politikasından kaynaklanıyor. Türkiye'de getir moto kuryeliği yapan bir kişi saat başına 30 TL ücret alırken bu rakam Amerika'da 15 Dolar

İngiltere'de de bu durum farklı gözükmüyor. Ortalama olarak saat başı alınan ücretin karşılığı €10'ya denk geliyor. Genel olarak karşılaşılan bütün rakamlar Türkiye değerlerinin oldukça üzerinde olduğu fark ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.