Para Piyasaları

Ons gümüş ve gram gümüş arttı, tüketiciler harekete geçti! 1 gram gümüş kaç TL oldu 10 Eylül 2022 güncel gümüş fiyatları

Geride bırakmış olduğumuz senenin son çeyreğinde yükseliş trendine girmiş olan dolar kuru, beraberinde euro kuru, sterlin kuru ve diğer kurların yanı sıra altın fiyatlarının ve diğer kıymetli metallerin fiyatlarını da direkt olarak etkiledi. Yatırımcısının yüzünü güldüren ancak potansiyel yatırımcısı ile gündelik hayatın pahalılaşmasından endişe duyan diğer tüketicileri hayal kırıklığına uğratan ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketleri, beraberinde birçok soru işaretinin oluşmasına da sebep oldu.

Aralık ayının ortası itibari ile rekor seviyelere ulaşan ve Merkez Bankası’nın tüm faiz indirimi müdahalelerine rağmen bir türlü istenilen seviyelere çekilemeyen döviz kurları ile altın fiyatları, hükümet yetkilileri tarafından açıklanan yeni ekonomik model sonrasında bir gecede sert geriledi. Potansiyel yatırımcıları ve diğer tüketicileri umutlandıran bu durum, ocak ayı itibari ile tekrar olumsuz grafikler ile ortaya konularak hayal kırıklıklarının oluşmasına sebep oldu.

Altında ve döviz kurlarında gözlenen yukarı yönlü hareketlerden sonra mevcut birikimlerini hangi piyasada değerlendirmeleri gerektikleri konusunda ikilime düşen ve giderek artan enflasyon karşısında TL’nin değer kaybı yaşamasından ötürü endişelenmeye başlayan vatandaşlar, uzman yorumlarını takip etmeye başladı.

Son dönemlerde yukarı yönlü hareketleri hızlanan dolar kuruna bağlı olarak diğer emtia varlıklarının da değer kaybı yaşaması, uzmanların yatırım yorumlarını güncellemelerine yol açtı. Bu kapsamda işaret edilen en önemli kıymetli metal, gümüş oldu.

Açıklanan son verilere göre gümüşün bir süredir en çok kazandıran yatırım araçlarından birisi olarak görüldüğü bilgisi kaydedildi. Bu kapsamda Türkiye’de halen ucuz seviyelerde sayılan gümüşün fiyatları, tüketiciler tarafından yakın takibe alındı.

10 EYLÜL 2022 GRAM GÜMÜŞ FİYATLARI

Uzun süredir yükseliş trendini koruyan dolar kuru karşısında bir düşüp bir yükselen gram gümüş, dün bu saatlerde 11 TL alış 11,01 TL satış seviyelerinden işlem görürken günü 10,8781 TL seviyesinden kapattı. Yeni güne hareketli başlayan gram gümüş, 10 Eylül Cumartesi saat 14:32 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Gram gümüş alış: 11,03 TL
  • Gram gümüş satış: 11,07 TL

10 EYLÜL 2022 ONS GÜMÜŞ FİYATLARI

Dolar kurunda gözlenen hareketliliklerden etkilenerek dalgalı grafikler çizen ons gümüş, dün bu saatlerde 18,76 dolar alış 18,79 dolar satış seviyelerinden işlem görürken son işlem gününü 18,53 dolar seviyesinden kapattı. Yeni güne hareketli başlayan ons gümüş, 10 Eylül Cumartesi saat 14:34 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Ons gümüş alış: 18,81 dolar
  • Ons gümüş satış: 18,87 dolar

GÜMÜŞE DİKKAT ÇEKTİ!

Geçtiğimiz günlerde ekonomi piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Türkiye’de gümüşün çok ucuz olduğunu ve ilerleyen dönemlerde bu kıymetli metalin en büyük yatırım aracı olarak görüleceğini iddia etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.