Gündem

Otomobil üretimi dipleri gördü: İhracatta gerileme ne zaman duracak?

Otomotiv sektöründe yavaşlama gittikçe artıyor. Konu üzerine en net açıklamayı Otomotiv Sanayi Derneği başkanı yaptı. Ocak ve Ağustos dönemlerine yönelik üretimdeki azalmaya dikkat çekti.

AVRUPADA ÜRETİM DURAĞANLIĞINI KORUYOR!

Yılın ilk 8 ayı için üretimin %3, ihracatın ise %7.2 oranında azaldığı fark ediliyor. Toplam ihracat oranı ise sektörel bazda bakıldığında %1’e azalışa denk geliyor. Avrupa’da üretim durağanlığını koruyor. Otomobil üretimi bu yıl 496 bin 302 adet iken 339 bin 403 adete kadar geriledi. İlk 8 aydaki üretim kapasitesi ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %2 artış gösterdi ve 833 bin 146 adet oldu. Bu üretimde traktör de dahil olmak üzere toplanan pay ise 863 bin 268 adeti buluyor.

MALİYETLER ARTTIKÇA ARAÇ FİYATLARI DA ARTIYOR!

Ağır ticari araçlarda üretim %27, hafif ticari araçlarda ise üretim %10 artış gösterdi. Yılın ilk 8 ayı için otomotiv sanayisinin kullanımı %64 oldu. Bu süreçte özellikle Avrupa’da ve tüm dünyaya etkisini alan resesyon endişesi, çip krizinin etkileri otomotiv sektörünü de olumsuz olarak etkiledi. Bu durum maliyetlerde artışları beraberinde getiriyor. Artışlar arttıkça otomobil fiyatları da beklenmeyen seviyelere ulaşıyor.

“ACİLEN ÖTV MATRAH GÜNCELLEMESİ YAPILMALI!”

Henüz çözülememiş çip krizinin yanında hammadde, lojistik ve enerjiye yönelik yeni kriz patlak verdi. Bu da otomotiv sektörü fiyatlarının katlanarak artmasını beraberinde getirdi. Eylül ayına kadar olan dönemde sıfır kilometre araçların fiyat artışı %50’yi aşmış durumda. Konu üzerine Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın önümüzdeki yıl için sıfır araç fiyatlarının daha da artabileceğini ifade etti. “ÖTV’lerde acilen matrah güncellemesi yapılmalıdır” diyerek ekledi.

İHRACAT YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %1 AZALDI!

Yeni yıldan itibaren Ağustos ayına kadar olan dönemde yapılan otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalma gösterdi. Bu sonuç rakamlara 591 bin 156 adet olarak yansıdı. Yılın ilk 8 ayı ihracat oranı %10 artış gösterdi. Bu ticari araçlarda fark edildi. Otomotiv ihracatı 2021 yılına göre %4 oranında arttı ve 19.9 milyar dolara ulaştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.