Ekonomi

Otomotiv ihracatında pazar kaybı yükseliyor: Zamlı fiyatlar birkaç ay sonra piyasada etkisini gösterecek

Artan enerji maliyetleri yerli üreticiyi zor durumda bırakıyor. Artışını gösteren yüksek zamlarla beraber 2021 yılında otomobil üretim maliyeti %5 iken 2022 yılında %15’e ulaştı. Bu durumda özellikle Otomotiv sektöründeki ihracatın olumsuz olarak etkilenmesine yol açacağı öngörülüyor.

Elektrikte yaşanan Eylül ayı artışından özellikle sanayi ürünleri derinden etkileniyor. Araç fiyatlarının düşmesinin beklendiği süreçte artan enerji maliyetleri beklentiyi boşa çıkaracak. Yerli üreticiler gelen zamların bir kaç ay içinde piyasalarda hissedileceğini söylüyor.

İHRACATTA PAZAR KAYBI YÜKSELECEK!

EPDK tarafından Sanayi kuruluşlarına yönelik elektrikte uygulanan %50,80 zam tutarı BOTAŞ’ın doğalgaza uyguladığı %49.5 zam açıklaması sonrası üretici cephesinde zorlukları beraberinde getirdi. Yapılan zamlarla beraber enerji maliyeti %15’e ulaşırken sektör temsilcileri ithal araçlara yönelik fiyat avantajında makasın daha da daralacağını özellikle vurguladı. İhracat sektöründe pazar kaybının yüksek olması bekleniyor.

FİYATLAR BİRKAÇ AY SONRA PİYASAYA YANSIYACAK!

Hyundai kurum yetkilileri tarafından yapılan açıklamada gelinen son aşamada fiyatların birkaç ay sonra sektöre yansımasını beklediğini ifade etti. “Birim maliyete yönelik kâr dengesi fiyatlarda değişkenliği beraberinde getirecek. Özellikle iç pazarda bu durumdan çok fazla etkilenim yaşanacak. İhracat Euro üzerinden yapıldığı için sanayide artışın etkileri daha düşük olacak ancak yurt dışında zamlı olduğu unutulmamalı” denildi.

SON İKİ YILDA %200 ARTIŞ GÖSTERDİ!

Pandemi dönemi sonrası Rusya ve Ukrayna arasındaki gergin süreç ile birleşince otomobil fiyatlarında son iki yılda %200’ün üzerinde artış yaşandı. Kur ve enflasyon farkından bağımsız olarak enerji zammına yönelik yeni fiyat artışlarının da henüz yapılmadığı söyleniyor. Fiyatları artarken taşıt kredisine erişmek daha da zor hale geliyor. Bu durum Ağustos ayında %17 daralma yaşayan otomotiv pazarında taleplerin daha da baskılanmasına yol açacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.