Editörün SeçimiGündem

Otomotiv Sektöründe Yeni Tedbir Dönemine Giriliyor! Araç Rengi 3’e Düşecek: Araç Satışında Teslimat Süreci Hızlanacak!

Bu yıl küresel çaplı ekonomik kriz araba satışlarını olumsuz olarak etkiledi. Yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada konu üzerine neler yapılacağı düşünülmeye başlandı. Önlem olarak Avrupa ülkeleri araç seçeneklerinde acil durum önlemi alarak azaltma yoluna girdi.

“Her Bölgede Gerileme Var!”

Avrupa’da uygulanmaya başlanacak olan araba seçeneklerini renklere göre azaltma Türkiye’de de düşünülmeye başlanıyor. Çip krizinin etkileri hala devam ederken ham maddeye erişim zorlaşıyor. Bu durum döviz hareketliliği ile birlikte 0 ve 2. el araçlarda da yüksek rakamlarla yansıyor. Otomobil Endüstri Birliği dünya çapında araç satışlarında büyük bir gerileme olduğunu ifade etti. Konu üzerine VDA başkanın Müller “Her bölgede bir gerileme var.” yorumunda bulundu. “Dünya pazarına bakıldığında yüzde 1 artış beklenirken eksilere inildi” ifadesini kullandı.

Küresel Çapta Araç Satış Hedefi Tutturulmadı!

Avrupa pazarında yaşanan bu düşüş otomotiv sektöründe ABD pazarında da % 1’lik gerilemeyi beraberinde getirdi. Özellikle Çin pazarında %2’lik artış hedefi %2’lik düşüş olarak ön plana çıktı. Türkiye’de de durum farklı değildi. Arz sıkıntıları fiyat artışlarını beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz 2 aylık süreçte 150 binin üzerinde zam yansıtıldı. Bununla beraber 400 bin TL’nin altında araç bulmak zor hale geldi.

Türkiye’de Geçen Yılın Aynı Ayına Göre Yükseliş Yaşandı!

Bu açıklamalardan sonra Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından Haziran ayı rakamları açıklandı. 2021 yılına kıyasla %1’lik bir artış oldu denildi. Haziran ayı ile karşılaştırıldığında bir önceki yıla göre %2.9’luk bir artış yaşanmıştı. Otomobil ve hafif ticari araç piyasasında 10 yıllık Haziran ayı verileri de ortaya kondu ve sonuçta %13.4’lük bir artış yaşandığı fark edildi.

Yaz Bitmeden Herkes Aracına Kavuşacak!

Küresel çapta hedefte araç teslimat sürecine hızlandırmak ve tedarik zincirini kesintiye uğratmamak yer alıyor. Avrupa otomobil üreticileri bu konuda yeni bir önlem almaya hazır. Yaz bitmeden pek çok kişinin yeni araçlarına kavuşabilmeleri daha kolay hale gelecek. Bu yeni kararın ilk uygulamasını Renault gerçekleştiriyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Teslimat Süresi 30 Güne Düştü!

Fransa’da uygulanmaya başlanan bu yöntem ile en fazla 5 aylık bekleme süresi maksimum 30 güne indirilmiş olacak. İnsanlar bir ay içerisinde arabalarına kavuşabilecek. Bunu yapabilmek için ise 3 farklı renk ile satış süreci sınırlandırılıyor. Mevcutta yer alan bazı özellikler teke indirilecek. Özellikle Haziran ayı verileri Fransa’da bu şekilde kısıtlı araçlara yönelik siparişler oluşturuldu.

Çeşitlilik Azaldıkça Satışlar Daha Kolay Hale Gelecek!

Bu duruma Renault her ne kadar ılımlı yaklaşsa da farklı markalar bu duruma pek de sıcak bakmıyor. Tartışmalar devam ederken analistler konu üzerine; “Stoklarda istenen modeller bulunması çeşitlilik azaltıldığında daha kolay hale geliyor. Pek çok markanın bu konuya sıcak bakacağını düşünüyoruz” dedi.

Temmuz Ayı Araç Kampanyaları

Temmuz ayı içerisinde Türkiye’de en ucuz araç modelleri kampanyalar ile desteklendi. Bunlar arasında şu markalar yerini alıyor:

Volkswagen en düşük fiyatlı araç modeli yeni Polo 1.0 oldu. İmpression Manuel modeli 488.900 TL’den satışa çıkıyor.

Skoda 459.462 TL ile Fabia marka otomobilini satışa çıkardı.

Citroen C3 1.2 PureTech Manuel Feel modelini 461.000 TL’den satışa çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.