Editörün SeçimiGündem

ÖTV indirimi araç fiyatlarını 40 Bin TL birden düşürecek! En çok hangi aracın satışı yapıldı?

Uzun süredir araç fiyatlarının düşmesini bekleyenler için müjdeli haber geliyor. Araçlarda ÖTV düşüşü ihtimali piyasaların dengesini şimdiden değiştirdi. Cumhurbaşkanı tarafından verilecek talimat sonrasında ÖTV’de yapılacak yeni düzenlemeler için henüz net bir açıklama yapılmadı. İndirim söylentileri sonrasında ikinci el ve sıfır araç fiyatlarında büyük düşüş yaşandı.

ARAÇ SATIŞI GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE ARTTI!

ÖTV’de indirim haberi galerilerde ve araç satış merkezlerinde fiyatları bir anda dibe çekti. Geçen yılın aynı dönemine göre araç satışı %9,1 oranında artış gösterdi. Önümüzdeki süreçte özellikle Toyota, Dacia, Honda, Renault, Volkswagen, Kia, Hyundai gibi markalarda büyük bir düşüş bekleniyor.

ARAÇ FİYATLARI 40 BİN TL BİRDEN DÜŞEBİLİR!

ÖTV indirimi piyasalarda geçerli olursa 350.000 TL’ye satılan araç için 10 ile 15.000 TL arasında bir indirim bekleniyor. Bunun yanı sıra 1 milyon TL barajında satışı yapılan üst segment araçlarda ise 40.000 TL’ye kadar düşüş bekleniyor.

ARAÇ SATIŞLARI YÜKSELDİ!

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı tarafından açıklanan verilerde geçen yıla göre araç satışında artış gözlemlendi. Bu rakam 2021 yılının aynı dönemine göre 52.206 adet de yükseldi.  Rapora bakıldığında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %13 arttığı fark edildi. Bu da binek araç tipinde 41.031 yükselişi sağladı. Hafif ticari araçlarda ise %3,1 oranında azalma fark edildi.

Raporda 10 yıllık Temmuz ayı satışlarında %16,4 oranında azalma fark edildi.

EN ÇOK SATIŞI YAPILAN ARAÇLAR HANGİLERİ OLDU?

ODD tarafından açıklanan raporda en çok satışı yapılan araç Fiat oldu. 13.680 adet satış ile ilk sırada yerini aldı. Fiat markasını takip eden Volkswagen ise 5.411 satışla 2. sırada yerini aldı. 3. sırada Ford marka 4.530 satışla yerini buldu. Bu listeyi takip eden diğer markalar arasında Renault, Dacia bulunuyordu.

44 FARKLI ARAÇ SATIŞI GERÇEKLEŞTİ!

Açıklanan raporda 44 farklı araç yerine alıyordu. Geçtiğimiz ay raporuna göre bu markalar arasında sadece Smart, Bentley ve Lamborghini satışı yapılmadı. Temmuz ayı içerisinde 84 adet Porsche, 19 Maserati, 8 adet Jaguar, 18 adet Lexus, 2 adet Ferrari ve 3 adet Aston Martin satışı yapıldı. Ticari araç markalarında ise Ford ön plandaydı. Onu Renault, Fiat, Volkswagen ve Toyota izledi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.