Gündem

ÖTV indirimi bekleyenlere kötü haber: Zam gelebilir! Düşük ÖTV’de yalnızca iki model var!

Artan araç fiyatlarından sonra ÖTV dilimi düşük olan araç modelleri nerede ise sıfırlandı. Konuya ilişkin yapılan bir habere göre şu an da ÖTV dilimi yüzde 80’nin altında olan yalnızca iki araç modelinin olduğu bilgisi kaydedildi.

YÜZDE 50’LİK FİYAT ARTIŞI!

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana gelişmeye devam eden olumsuz ekonomik faktörlerin yanı sıra koronavirüs salgını kaynaklı ortaya çıkan çip krizinin de varlığını koruması hem ikinci el hem de sıfır kilometre araçların fiyatlarında ciddi farkların ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu durum hem yeni dönemde araç satın almak isteyen tüketicilerin hem de hali hazırda araç satış sektöründe hizmet veren kişi ve firmaların derin darbeler almalarına sebep oldu. Öyle ki geçimini bu sektörden sağlayan bazı kişiler, son dönemlerde artan araç fiyatları sebebi ile satışların nerede ise sıfırlandığını ve buna bağlı olarak da artık gün içerisinde para dahi kazanamadıklarını belirtti.

Bir süre önce otomotiv sektöründe yürütmüş olduğu son çalışmanın sonuçlarını yayınlayan Cardara, sektörde faaliyet gösteren firmaların ve kişilerin şikayet ettikleri araçta fiyat artışı konusunu resmen gözler önüne serdi. Sene başından eylül ayına kadar olan kısmı kapsayan çalışmanın sonuçlarına göre sıfır kilometre araçlara 9 aylık süreç içerisinde yapılan zam oranının yüzde 50 olduğu bilgisi kaydedildi.

Cardata’nın yürütmüş olduğu son çalışmanın sonuçlarına göre son dönemlerde yüzde 45- 50 ve 60 ÖTV dilimlerinde yer alan araçların pazarda yer almadığı bilgisi kaydedildi. Bu durum araç satışları konusunda ÖTV indiriminin getirilmesi yönünde beklentilerin oluşmasına sebep olurken sektör temsilcilerinden tam tersi yönde bir açıklama geldi.

“ÖTV ZAMMI GELEBİLİR!”

Bir süredir yükselişte olan ve gelen bilgilere göre daha da artacağı düşünülen araç fiyatları, yeni dönemde araç sahibi olmanın hayalini kuran vatandaşları hayal kırıklığına uğratırken bazı vatandaşlarda ve sektör temsilcilerinde ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Vatandaşların ve satış sektörünün bütçelerini etkilediği kadar ülke ekonomisi adına da önemli bir geçim kaynağı olarak görülen otomobil pazarının, ÖTV indirimi ile canlandırılabileceği düşünülüyor.

Artan ÖTV indirimi beklentisinin ardından yeni yorumlarda bulunan bazı sektör temsilcileri, arz sıkıntısının devam ettiğini ve ÖTV indirimi kararı alınsa dahi bu kararın hali hazırda bayide olmayan araçlara geleceğini ve bu kararın ÖTV gelirini arttırma konusunda yetersiz kalacağını savundu. Sektör temsilcileri ÖTV gelirinin düşmüş olması sebebi ile indirim beklentilerine zam ile dahi cevap verilebileceğini belirtti.

YÜZDE 80 ÖTV’NİN ALTINDA İKİ ARAÇ!

Cardata tarafından yürütülmüş olan çalışmanın sonuçları ile birlikte ÖTV dilimi düşük olan araçları piyasada nerede ise yok olduğuna dikkat çekilmişti. Konuya ilişkin yapılan bir diğer çalışmaya göre ise ÖTV dilimi yüzde 80’nin altında olan yalnızca iki araç modelinin kaldığı bilgisi kaydedildi. Habertürk tarafından yapılan habere göre söz konusu araç modellerinin Hyundai i10 ve Fiat Egea 1,4 benzinli model olduğu bildirildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.