Gündem

Özel yurtların ücretlerine sınır getirildi: Resmi Gazetede yayınlanan kararda ne yazıyordu?

Üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiren o karar en sonunda alındı. Milyonlarca genç için yurt başvuruları devam ediyor. Devlet yurtlarına yerleşemeyenler özel yurtların yıllık ödemelerine yetişemiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı özel öğrenci yurtlarına yönelik zam sınırlaması getirdiğini açıkladı. Bu süreçte %5 zam sınırı Resmi Gazete üzerinden yayınlandı.

ÖZEL YURTLARIN YILLIK ÖDEMELERİ 172 BİN TL’YE ULAŞIYOR!

Devlet yurdu fırsatından yararlanamayanlar özel yurtlara yönelik ilgiyi artırdı. Ancak bu süreçte özellikle İstanbul’da yurtların ücretleri yıllık 22 bin TL ile 172 bin TL arasında değişim yaşadı. Artan fahiş oranlara yönelik Gençlik ve Spor Bakanlığı son noktayı koydu. Yapılabilecek en yüksek zam o yılın Yİ-ÜFE ve TÜFE verilerinin yarısına eklenerek hesaplanacak. Bu tutar 5 puandan fazlaya ulaşamayacak. Özel grup arasında yer alan şehit ya da gazi çocukları devlet koruması altında olduğu için yurtlara ücretsiz olarak yerleşebiliyor.

YURTLAR ÜCRETİNİ ÖNCE ONAYLATACAK!

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu yıl içerisinde ilk kez almış olduğu bu karar yurtların ortaya koyduğu ücretlerdeki zamlara bir müdahale olarak düşünüldü. Resmi Gazetede yayımlanan özel barınma hizmetleri yönetmeliği gerçek ve tüzel kişilere yönelik kurumların işletilmesine esas farklı kararlar ile gündeme geldi. Önümüzdeki yıl için uygulanacak aylık barınma ücreti her yıl Temmuz ayı sonuna kadar, yeni açılan kurumlar için ise açılmanın ardından bir ay sonra rakam belirlenecek. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne iletilecek ve ardından bu ücret İl Müdürlüğü tarafından onaylanacak. Ortaya çıkan ücret kapsamı dışında ek bir ücret talep edilmeyecek.

Kurumların alacakları ödemeler kapsamında farklı bir hizmet adı altında ek bir ücret talebinde bulunamayacak.

YÜKSEKÖĞRENİM ÖĞRENCİLERİ İÇİNDE SÜREÇ DEĞİŞTİ!

Kamu tüzel kişileri tarafından açılmış olan kurum açma izni ya da çalışma ruhsatı bulunmayan öğrenci barınma yerleri 1 Ağustos 2024 tarihine kadar yönetmelik hükmünde yer alan kurum açma izni ya da iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almak zorunda kalacak.

Yönetmelikte geçen bir başka karar ise otel, pansiyon, motel gibi konaklama tesisleri hangi isimle anılıyor olursa olsun yükseköğrenim öğrencileri için barınma hizmeti ve sunan her yer 1 Ağustos 2023 tarihine kadar yönetmelik hükümleri kapsamında kurum açma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma zorunluluğu getirildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.