Bankacılık

Paranızı bu bankalara yatırın; aylık faizde en yüksek kazancı elde edin! İşte 7 Eylül 2022 mevduat faizi oranları…

Eylül ayı itibariyle mevduat hesaplarına yapılan yatırımlar için daha fazla faiz vermeye başlayan bazı bankalar, yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Yüzde 23’e varan faizler veren bu bankalarda kazanç oranı da arttı.

32 günlük vade ile yatırılan mevduat faizlerinde geçtiğimiz aylarda birbirine benzer faiz oranları sunan bankalar, genellikle aylık faiz oranlarını yüzde 18 ila 19 bandında tutuyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen faiz indiriminin ardından piyasa faizinde etki gören faizlerden biri de mevduat hesabı faiz oranları oldu. TCMB’nin kararının ardından mevduat hesabına yatırılan yatırımlar için daha fazla faiz vermeye başlamış olan bankalar, güncel faiz oranları tek tek açıklamaya başladı.

EN YÜKSEK FAİZ ORANI EYLÜL AYINDA YÜZDE 23’E ULAŞTI

Mevduat hesaplarında faiz oranlarını artıran bankalar arasında yer alan Alternatifbank ve Akbank isimli bankalar, eylül ayı itibariyle piyasada en yüksek faiz oranlarını veren bankalar oldu. Alternatifbank ve Akbank’ın 32 günlük yatırılan vadeli mevduat hesap türünde verdiği faiz yüzde 23 olarak açıklandı. Alternatifbank bu faiz oranını sadece VOV Hesap isimli hesap yatırımcılarına sağlarken; Akbank, tüm vadeli hesaplarında bu oranda kazanç sağlamaya başladı. Öte yandan Akbank ile Alternatifbank’ın 10 bin TL’lik yatırım yapacak olan vatandaşa vaat ettiği aylık kazanç 191 TL oldu.

BANKALARDAN GENELLİKLE YÜZDE 22 FAİZ ORANI VERİLDİ

Alternatifbank ve Akbank dışında kalan bankaların genellikle sağladığı faiz oranı yüzde 22 bandında gezindi. Bu bankalardan biri olan Odeabank, Oksijen Hesap isimli hesabına yatırılan 32 günlük vade için yüzde 22,50 oranında faiz sunarken; ING Bank, e-Turuncu hesap yatırımcılarına yüzde 22 faiz vermeye başladı. 10 bin TL’lik bir yatırımda Odeabank’ın aylık net kazancı 187 TL’ye ulaşırken; ING Bank’ın ise aylık net kazancı 183 TL’ye ulaştı.

İNTERNETTEN AÇILAN HESAPLARDA FAİZ ORANLARI ARTTI

Öte yandan bankaların çoğu internet aracılığıyla açılan mevduat hesaplarına daha yüksek faiz oranları vermeye başladı. O bankalardan biri olan TEB, internet bankacılığı olan CEPTETEB üzerinden açılan Marifetli Hesap kapsamında yapılacak olan yatırımlara aylık yüzde 21 faiz verirken; Fibabanka, internet bankacılığı hesabı olan Kiraz Hesap için yüzde 20 faiz oranı sunmaya başladı. CEPTETEB’in son faiz oranıyla birlikte 10 bin TL’lik bir yatırımda kazancı 174 TL’ye çıkarken; Fibabanka’nın ise 166 TL’ye ulaştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.