Peter Hodson: Yatırım yapan bir profesyonelin 'çalışma gününü' oluşturan 5 şey

Peter Hodson: Dikkat etmiyorsanız her zaman bir şeyleri kaçıracaksınız.

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tonyukuk Hoca

Ünlü ekonomist Peter Hodson, yatırımcılar için kritik tavsiyelerde bulundu:

Geçen ay birkaç arkadaşım, şu veya bu nedenle, iş günümü onlara anlatmamı istedi. Ben de yatırım fonu yöneticisi olarak çalıştığım süre boyunca bu soruyu çok alırdım. Yatırım işi gerçekten 7/24, yılda 365 gün süren bir ilişkidir. Yöneticiler ofiste olmasalar bile her zaman hisse senetlerini, ekonomiyi, dünya olaylarını düşünürler. Her şey piyasaları etkiler. Dikkat etmiyorsanız her zaman bir şeyi kaçıracaksınız. Ancak, bir yatırım uzmanının "çalışma saatlerini" nasıl harcadığını merak eden başka biri varsa, işte bu beş kategoriye ayrılmış bir döküm.

Erken kalk

Saatin ilk sayısı üç olduğunda uyanırım. Erken uyanma çağrısının bir kısmı, eski rekabetçi yüzme günlerimden kalma bir alışkanlık, ancak artık işle ilgili. Basitçe söylemek gerekirse, bu günlerde her yatırımcı için bilgiye erişim çok daha kolay olduğundan, erken bir başlangıç, bir yatırımcının elde edebileceği tek avantajlardan biridir.

Şirket haberleri - devralmalar, satın almalar, sözleşmeler - genellikle sabahları çıkar. Piyasalar açılmadan 30 dakika önce tepki vermek yerine bu haberi analiz etmek için daha fazla zamana sahip olmak size avantaj sağlayabilir. Örneğin, bir şirketin devralma ilan ettiğini ve bunun kazançlar için biriktiğini varsayalım. Yeterli zamanla, sadece bir şirketin sözünü almak yerine kendi finansal modellerinizi çalıştırabilirsiniz. Avantaj: erken kuş.

Şirket haberlerini, dünya olaylarını, emtiaları, devralmaları okumak/analiz etmek

Elbette her haber sabah çıkmıyor. Kazanç duyuruları genellikle pazardan önce veya sonra olur, ancak şirketler istedikleri zaman basın bültenleri yayınlayabilirler ve her zaman sanal konferanslar ve konferans görüşmeleri yapılır. Birleşik Devletler Federal Rezervi veya Kanada Bankası bir duyuru yapabilir. Geçtiğimiz 18 ay, yatırımcıların bir şahin gibi virüs ve aşı haberlerini izleyerek COVID-19 uzmanı olmasını da gerektirdi. Temel olarak, herhangi bir haber piyasaları hareket ettirebilir.

Bazen, çok önemli olmadığını düşündüğünüz haberler daha büyük bir kitle tarafından alınır ve hisse senetleri ve piyasalar kararsız hareket edebilir. Dinlemek ve önemli olup olmadığına karar vermek için söylentiler ve gerçekler var. Bloomberg ekranım dakikada yüzlerce basın bülteni yayınlayabilir. İnsan bütün gününü bu manşetleri okuyarak geçirebilir, bu nedenle hızlı kararlar ve zaman yönetimi genellikle çok önemli alışkanlıklar haline gelir.

Yeni hisse senedi fikirleri için veri taraması

Kariyerimde öğrendiğim bir şey varsa, o da şirket yöneticilerinin bazen doğrudan yalan söyleyebildiğidir. En iyi ihtimalle, uzman satış görevlileridir. En kötüsü, yozlaşmış dolandırıcılık sanatçıları olabilirler. Onlara gerçekten güvenmemeyi öğrendim. Rakamlar, özellikle nakit akışı, manipüle etmek çok daha zordur, bu nedenle veri ekranlarını çalıştırmak günümün önemli bir parçasıdır.

Her türlü şeyi tararım ama bir önceki günün yeni zirveleriyle başlarım. Bu bana araştırmam için bazı yeni fikirler veriyor, çünkü tüm bu yaygaranın ne hakkında olduğunu görmem gerekiyor. Ancak ekranlar hemen hemen her şeyde yapılabilir ve diğer veri noktalarının yanı sıra öz sermaye getirisi, satış büyümesi, kazanç revizyonları ve temettü artışlarına bakmayı seviyorum. Kuzey Amerika'daki 10.000 hisse senedi ile ekranlar en azından potansiyel yatırım evrenini yönetilebilir durumda tutuyor.

Şirketler/analistlerle konuşun

Şirket yöneticileriyle görüşmek hala önemlidir, ancak çoğu kişinin düşündüğü nedenden dolayı değil. Genel olarak, şirket yöneticilerinin tüm bilgileri tüm yatırımcılara ifşa etmesi gerektiğinden, tekrarlanan veya bire bir toplantılardan sulu yeni bilgiler almayacaksınız. Ancak şirketin yaklaşımı ve uzun vadeli hedefleri ve özellikle onlara güvenip güvenemeyeceğiniz hakkında fikir sahibi olmak için bir yönetim ekibiyle görüşmek önemlidir.

Yöneticiler ve yatırımcıların yöneticilerle her üç ayda bir görüşmeleri gerekmez. Bırakın işi onlar yönetsin. Pek çok şirket yöneticisi ve fon yöneticisi de bu toplantıların biraz zaman kaybı olduğuna karar verdi ve rakamların konuşmayı tercih etmesini tercih etti (önceki noktaya bakın). Kariyerim boyunca binlerce toplantıya katıldım, ancak kariyerim ilerledikçe daha az toplantı yaptım ve bir satış konuşmasını dinlemek yerine gerçek araştırma için daha fazla zamanım oldu. Bir uyarı: Araştırdığım bir şirketin rekabetiyle konuşmayı seviyorum. Rakipler size diğer şirketin kusurlarını söyleyecektir.

Pazarlama/müşteriler/yatırımcılar

Bir portföy yöneticisi, analist veya kendin yap yatırımcılara yardım eden biri olun, herhangi bir yatırım profesyonelinin gününün bir kısmı pazarlamayla geçer. Mevcut müşterilerin her zaman sorunları vardır, soruların yanıtlanması gerekir ve her zaman kazanılacak yeni müşteriler vardır.

2008'deki finansal kriz sırasında portföy yöneticisi olarak günümün yarısından fazlası yatırımcıları sakinleştirmekle geçerdi, oysa ben o zamanımı patlayan bir yatırım dünyasını yönetmeye çalışmakla geçirmeyi tercih ederdim. Ama bu gerekli bir görevdir. 

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber