Ekonomi

Petrol fiyatlarında tarihi düşüş: Savaş öncesi seviyelere döndü! Akaryakıta indirim yapılacak mı?

Geride bıraktığımız senenin son çeyreği içerisinde yükselişe geçen döviz kurları ile altın fiyatları, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmetlerin ve hizmet ürünlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına sebep oldu. Yapılan zamlardan nasibini alan sektörlerden olan akaryakıt sektörü de ocak ayına girilmesi ile birlikte yeni zamları duyurmaya başladı.

Şubat ayının sonunda resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulan akaryakıt ürünlerine yeni zamların eklenmesine sebep oldu. Savaşın başlaması ile birlikte 130 dolar seviyesine kadar yükselen brent petrol, motorin ve benzin fiyatlarının da 30 TL seviyesine dayanmasına yol açtı.

Son dönemlerde savaşın devam ediyor olmasına rağmen dalgalı hareketler içerisinde olan döviz kurları ile altın fiyatları, brent petrolde üst üste düşüşlerin yaşanmasına sebep oldu. Bugünkü düşüş ile birlikte bugün yüzde 5 oranında değer kaybı yaşayan brent petrolün varil fiyatı, akaryakıt ürünlerine indirim yapılacağı konusunda araç sahiplerini ümitlendirdi.

DÖRT HAFTALIK KAYIP!

Rusya- Ukrayna savaşının başladığı ilk günlerde hızla yükselerek seneler sonra 100 dolarlık kritik seviyeyi aşan ve 130 dolarlık rekor seviyeye kadar ulaşan brent petrol, ülke sınırları içerisinde satışa sunulan akaryakıt ürünlerine de direkt olarak etki etti. Son dönemlerde indirim haberleri ile duyurulan akaryakıt ürünleri araç sahiplerinin yüzlerini bir nebze olsun güldürse de brent petrolde yaşanan dalgalı hareketler, vatandaşların kafalarını karıştırdı.

Elde edilen verilere göre üst üste dört hafta boyunca kayıp yaşayan brent petrolün varil fiyatı, bugün 86 dolar seviyesine kadar geriledi. Bu seviyenin, Rusya- Ukrayna savaşının başlangıcından önceki seviye olduğu bildirildi.

Batı Teksas petrolünün varil fiyatında da bugün gerilemeler kaydedildi. Açıklanan son verilere göre gün içerisinde yüzde 5 oranında düşüş yaşayan Batı Teksas petrolü, 78,8 dolar seviyesine kadar geriledi.

İNDİRİM BEKLENMİYOR!

Brent petrolün varil fiyatında 4 hafta üst üste görülen değer kayıpları, araç sahiplerini akaryakıt indirimi konusunda umutlandırdı. Ancak akaryakıt sektörü temsilcilerinden indirim beklentilerine olumsuz karşılık geldi. Sektör temsilcileri, bugün ve yarın için akaryakıtta indirimin beklenmediğine işaret etti.

ABD BANKALARINDAN YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ!

Düşen brent petrol fiyatlarına karşı yeni değerlendirmelerde bulunan ABD bankaları, düşük stoklara ve resesyon endişelerine rağmen güçlü talebin korunduğunu ve bu yüzden de petrol fiyatlarında önümüzdeki aylar içerisinde yeniden yükselişlerin görüleceğini öne sürdü.

ABD’nin önde gelen bankalarından JPMorgan sene sonu brent petrol fiyat tahminini 101 dolar, Goldman Sachs ise 125 dolar olarak açıkladı.

Petrol fiyatları konusunda değerlendirmelerde bulunan bir başka isim olan Energy Aspects LTD. şirketi baş petrol analisti Amrita Sen, yılın son çeyreği için “çok çok oynak bir çeyrek olacak” ifadelerini kullandı. Sen bu söylemini petrol fiyatlarını direkt olarak etkileyen çok fazla faktörün olmasına bağladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.