Ekonomi

Petrolde arz sıkıntısı kapıda! Fiyatlar yükseliyor

Ülkelerin siyasi anlamda içinde bulundukları gergin ortam dolaylı olarak petrol fiyatlarına da yansıyor. Özellikle petrol hattı ile tüm dünyaya enerjiyi sağlayan Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik fiyatlardaki dalgalanmayı tetikliyor.

Dün Gece Neler Yaşandı?

Küresel petrol fiyatlarında son dönemlerde önü alınamaz bir artış söz konusuydu. Brent petrolün fiyatı 90 dolara kadar ulaştı. Bu durum üzerine dün gece Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen yangın fiyatların daha da yükselmesine neden oldu Kerkük-Ceyhan boru hattı üzerinde çıkan ve epeyce uzun süren yangın sonrasında Brent petrolün fiyatı 89.05 dolar seviyelerine kadar yükseldi. 

Endişeli ortamda süreç devam ederken hareketliliğin önlenebilmesi için OPEC tarafından bir uygulama yapılması da bekleniyor. Böyle bir ortamda konu üzerine analistler çeşitli fikirler ortaya sunmaya devam ediyor.

Bu Süreç Ne Kadar Devam Edecek?

Analistlerin açıklamalarına göre OPEC'in arzda yaşadığı sıkıntılı süreçte, yaşanan artışın bir süre daha devam edebileceğini gösteriyor. Güncel rakamlar ise hayli çarpıcı. Dün gece ICE üzerinden açıklanan Brent petrol fiyatı 1.02 dolar artış yaşadı. Bugün yaşanan bu artışla birlikte Brent petrolü 88.53 dolar/varil seviyelerinde güne başladı. 

OPEC'ten Hamle

Sancılı süreçte OPEC günlük olarak üretmesi gereken 400 bin varili arttırma yönündeki hedeflerini gerçekleştiremiyor. Bu durumda Brent petrol üzerindeki seviye 100 dolar/varil ile sınırlandırıldığı söyleniyor. Bu durum piyasadaki günlük petrol rakamlarında da yükselişe neden oldu. Brent petrol de yaşanan artışın ardından Batı Teksas petrol üzerinde 1.13 dolarlık bir artış meydana geldi. Bu durum 86.56 dolar/varil seviyesinde yükselmeyi beraberinde getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.