Ekonomi

Piyasa uzmanı asgari ücret hesaplama formüllerini açıkladı: “Bu formüller sonucunda 2023 asgari ücret en az 7 bin TL!”

2021 yılının son çeyreğinde yükselmeye başlayan dolar kuru, aralık ayına girildiğinde 18,36 TL’lik rekor seviyeye kadar ulaşarak diğer döviz kurlarının ve altın fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Geride bıraktığımı yılın tamamlanmasına günler kala döviz kurlarında ve altın fiyatlarında yaşanan bu olumsuz gelişmeler, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmetlerin ve buna bağlı olarak da hizmet ürünlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına yol açtı.

Eylül- aralık ayları arasında faiz indirimi kararları ile piyasalarda direkt olarak müdahale eden ve böylelikle de doları düşüreceğini düşünen Merkez Bankası, döviz kurlarında ve altın fiyatlarında ani yükselişlere engel olamadı. Sonrasında açıklanan yeni ekonomik model kararı ile birlikte sert gerilemeler gözlense de ocak ayına girilmesi ile birlikte dalgalı hareketler tekrar başladı.

Son dönemlerde yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler çerçevesinde alım güçleri düşen ve nakde olan ihtiyaçları oldukça artan tüketiciler, aralık ayında toplanan Asgari Ücret Komisyonu’ndan yüzleri güldüren bir haberin çıkmasını bekledi ve sonuçta da oransal bazda bakıldığında asgari ücrete tarihin en yüksek zammı yapıldı. Ocak ayında yüzde 52,5’li bir zam ile 4 bin 253 TL’ye yükselen asgari ücret zammı, o dönem içerisinde tüketicilerin oldukça memnun etti.

Ocak ayının başında yüzde 50’nin üzerinde yansıyan zam ile hesaplara geçmeye başlayan asgari ücret, giderek artan enflasyon karşısında önemini yitirmeye başladı. Bir süre sonra yılın ikinci asgari ücret zammının yapılması için hükümete baskı yapmaya başlayan tüketiciler baskılarında haklı görüldü ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haziran ayında Cumhuriyet tarihinde ilk kez görülen yılın ikinci asgari ücret zammını açıkladı.

Yüzde 30’luk ikinci zamdan sonra 5 bin 500 TL’ye yükselen yeni asgari ücret, halen artışına devam eden enflasyon karşısında yetersiz kalırken gözler 2023 yılının asgari ücret tutarına çevrildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, ocak zammı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

“3 FORMÜL VAR!”

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk ekranında yayınlanan bir programa canlı bağlantı ile katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, Ocak 2023 asgari ücret zammı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zammının belirlenmesi için kasım ayında gerçekleşecek olan Asgari Ücret Komisyonu toplantısını işaret eden Özgür Kaya, zammın üç formül ışığında belirleneceğini öne sürdü. Enflasyon, toplu sözleşme şartları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inisiyatifi olmak üzere üç ayrı formülden bahseden Kaya, önemli bilgiler verdi.

“7 BİN- 7 BİN 500 TL OLACAK!”

2023 Ocak ayı asgari ücret zammına ilişkin açıklamalar yapmaya devam eden Kaya, şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz günlerde yapılmış olan açıklama neticesinde açlık sınırının 6.680 TL civarında olduğu tahmin edildi. Bu da asgari ücretin 7 bin- 7 bin 500 TL aralığında olacak olma ihtimalini arttırıyor.”

“ENFLASYONDAN FAZLA OLACAK!”

Enflasyon tahminin yüzde 16- 17 civarında olduğuna dikkat çeken Kaya, zam oranı enflasyon oranına göre hesaplanacak olsa dahi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inisiyatifi ile enflasyondan fazla bir orana sahip olacağını düşündüğünü belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.