Gündem

Piyasa uzmanları uyardı Satışta olan sahte altınlara dikkat! Sahte altın nasıl anlaşılır Sahte altın kuyumcuya götürmeden anlaşılabilir mi?

Dolar kurunda gözlenen ani yükselişler diğer kurların yanı sıra altın fiyatlarını da direkt olarak etkiledi. Aralık ayında 18 TL’lik rekor seviyeye ulaşan dolar kuru, aynı tarihlerde gram altın fiyatının da yükselmesine ve bin 82 TL’lik rekor seviyesine ulaşmasına sebep oldu.

Merkez Bankası’nın doğrudan piyasa müdahaleleri ve açıklanan yeni ekonomik model kapsamında altın fiyatlarının bir anda gerilemesi sağlanmış olsa da düşüş trendi oldukça kısa sürdü. Ocak ayının başlaması ile birlikte dalgalı seyrine geri dönen ve artan enflasyona karşı sıkılaşma kararı alan FED yetkililerinin şahin tonlu açıklamalarından etkilenerek yükseliş hızını arttıran altın fiyatları, şubat ayının sonunda resmen başlayan Rusya- Ukrayna savaşından sonra iyice değer kazanmaya başladı.

Son dönemlerde agresif bir tavır içerisinde olan dolar kurundan tekrar etkilenmeye başlayan ve yeni haftaya bin TL’lik kritik seviyenin üzerinden işlem görerek devam eden altın fiyatları, yatırımcılarının yüzlerini güldürürken potansiyel yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Şu sıralar altın fiyatlarının dalgalı olduğunu ve bu kapsamda da yatırım fırsatı yakalamak için yakından takip edilmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, potansiyel yatırımcıların sıklık ile altın fiyatlarını sorgulamalarına sebep oldu.

Günümüzde hem fiziki olarak hem de bankalar aracılığı ile yapılan altın yatırımlarına dikkat çeken uzmanlar, bankaların makas aralıklarının oldukça geniş olduğunu ve mümkünse altın yatırımlarının fiziki olarak yapılması gerektiğini belirttiler. Bu kapsamda altın fiyatlarının artması ile birlikte fiziki piyasada ortaya çıkmaya başlayan sahte altınlar, potansiyel yatırımcıları tedirgin etmeye başladı.

Sahte altın haberlerinin artmasından sonra tüketicilere seslenen piyasa uzmanı, sahte altını gerçek altından ayırt etmenin mümkün olduğunu belirterek ayrıntıları paylaştı.

SAHTE ALTINLARA DİKKAT!

Son dönemlerde artan altın fiyatları, piyasada sahte altın satışlarının artmasına sebep oldu. Bu duruma karşı uyaran uzmanlar birikimlerinin heba olmaması adına vatandaşları dikkatli olmaya davet etti. Bazı sahte altınların ilk bakışta gerçeğinden ayırt edilemeyecek kalitede yapıldığına vurgu yapan uzmanlar, gerçek altın ile sahte altın arasındaki farkın nasıl ayırt edilebileceğini açıkladı.

SAHTE ALTINI EVDE AYIRT ETMEK MÜMKÜN MÜ?

Piyasada satışa sunulan sahte altınlara karşı vatandaşları uyaran İzmir Yeni Foça kuyumcusu İbrahim Betus, altın satın alırken ilgili altının ayarının, patentinin ve TSE belgesinin bulunduğundan emin olunması gerektiğini belirtti.

Sahte altın ile gerçek altın arasındaki en önemli farkın gerçek altının mıknatısa yapışmıyor olması olarak ifade eden Betus, sahte altınların içerisinde başka metallerin de olduğunu bu yüzden de mıknatısa yapıştıklarını belirtti.

KUYUMCULAR SAHTE ALTINI GERÇEĞİNDEN NASIL AYIRT EDER?

Kuyumcuların deneyiminin sahte altını ayırt etmek konusunda yeterli olduğunu ifade eden Betus, ek olarak ayar suyu, mihenk taşı ve kesme işlemleri ile de sahte altın tespitinin yapılabildiğini belirtti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.