Para Piyasaları

Piyasadaki belirsizlik dağıldı, Bitcoin sert yükselerek ilk tepkisini verdi!

Bir süredir hem kripto para piyasalarında hem de geleneksel finans piyasalarında ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), yükselen enflasyon karşısında atacağı para politikası adımlarına ilişkin belirsiz bir beklenti vardı. Her iki merkez bankasının da enflasyonla mücadele kapsamında faiz artışına gitmesi bekleniyordu ancak bu beklentide, hangi oranda artış olacağı konusunda belirsizlik hakimdi.

Ortaya çıkan bu belirsizlik, bir süredir kripto para piyasalarında baskılanmalara ve baskı satışlarına neden oluyordu ve bu baskıların neticesinde Bitcoin (BTC), hafta içinde 19 bin dolar seviyesinin altına kadar sarktı. Gelen düşüşlerin ardından, Fed ve ECB beklentilerinin netleşmesiyle birlikte piyasadaki belirsizlik dağılmaya başladı ve risk iştahında hızlı bir artış yaşandı. Ortaya çıkan tabloda artan risk iştahının etkisi ile Bitcoin %7,7 oranda yükselerek yeniden 20 bin doları aştı. Öte yandan Ethereum (ETH) da %5,8’lik değer artışıyla 1.700 doların üzerine çıktı.

BELİRSİZLİK DAĞILMAYA BAŞLADI

Avrupa Merkez Bankası (ECB) dün, 75 baz puanlık faiz artırma kararı aldı. ECB’nin ilgili faiz kararına ilişkin karar metninde bulunan ifadeler ve bunun yanında ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarında enflasyon ile mücadelede öne çıkan kararlılık vurgusu, piyasalardaki beklentilerin netleşmesini sağladı. Bir diğer yandan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell da 8 Eylül günü kritik açıklamalarda bulundu. Fed Başkanı’nın da açıklamalarıyla birlikte, piyasada Fed tarafında oluşan belirsiz beklentiler de netlik kazanmaya başladı.

FED BAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARI NETLİK GETİRDİ

Fed Başkanı Powell, yaptığı açıklamada tıpkı Lagarde gibi enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarını ve enflasyonu düşürmeye güçlü şekilde bağlı kaldıklarını ifade ederek “İş bitene kadar devam etmeliyiz” sözlerini dile getirdi. ECB ve Fed’den arka arkaya enflasyonu düşürme konusunda kararlılık mesajlarının gelmesiyle birlikte piyasalarda risk iştahı arttı ve Bitcoin ve Ethereum da bu duruma tepki yükselişleri ile yanıt verdi.

Fed Başkanı Powell, enflasyon ne kadar uzun süre hedefin üzerinde kalırsa, riskin de o kadar büyük olacağını vurguladı ve tarihin erken gevşeme politikasına karşı da güçlü bir biçimde uyardığını belirtti. ECB’nin beklentiler doğrultusunda aldığı 75 baz puanlık faiz artırım kararının ardından Fed’in de 21 Eylül’de 75 baz puanlık faiz artışı uygulayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılmaya başlandı.

TAHVİL GETİRİLERİNE RAĞMEN YÜKSELİŞ GÖRÜLDÜ

Bir diğer yandan 2022 boyunca ABD hazine tahvil getirileri ile kripto paralar arasında bir ters ilişki olduğu biliniyordu ve tahvil faizleri yükseldikçe, genel olarak başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarda düşüşler öne çıkmıştı. Her ne kadar kriptolarda belirsizliğin dağılmasıyla yükselişler yaşanmış olsa da ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri de %3,31 ile 11 yıllık zirvesine çok yakın seyrediyor.

BTC VE ETH’DE SERT YÜKSELİŞ

Tahvil getirilerindeki ters ilişkiye rağmen Bitcoin yeni günde %7,7 oranda değer kazandı ve 20 bin 600 dolar seviyesinin hemen üzerine tırmandı. Piyasa değeri ile en büyük ikinci kripto para birimi konumunda bulunan Ethereum ise aynı süreçte %5,8 oranda değer kazanarak 1.700 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.