Prim günü eksik olanlar dikkat! Bu formül ile erken emekli olabilirsiniz! Erken emeklilik için...

Senelerce sigortalı bir şekilde çalıştıktan sonra yaşlılık dönemlerini daha rahat geçirmek için emeklilik hayali kuran ancak prim gününe takılan vatandaşlar, bu formül ile erken emekliliğin kapılarını açabilir…

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Tolgahan Sarıkaş

Türkiye’de vatandaşlar senelerce sigortalı bir şekilde çalıştıktan sonra emekli olabiliyor. Emeklilik, milyonlarca çalışanın en büyük hayallerinden biri ve vatandaşlar, erken emeklilik için yöntemler araştırıyor. Emeklilik tarihlerini öne çekerek erken emekli olmak isteyen vatandaşlar, borçlanma usulü ile bu yöntemi gerçekleştirebiliyor.

Prim günü eksik olan vatandaşlar, borçlanma yolu ile sigorta başlangıç tarihini öne çekerek bu yöntemi mümkün hale getirebilir. Bu yöntemler arasında askerlik ve doğum borçlanmasının yanında, erken emeklilik formülü bulunuyor. Bu yöntem için SGK’ya dilekçe verilmesi de gerekiyor…

Erken Emeklilikte Yeni Formül

SGK başlangıç tarihi, yaş ve ödenen prim gibi şartlar incelendikten sonra vatandaşlara emeklilik hakkı sunuluyor. Prim günü eksik olan vatandaşlar ve sigorta başlangıç tarihini öne almak isteyenler bunu borçlanma yöntemi ile gerçekleştirebiliyor. Kadın çalışanların doğumdan sonra prim ödemeden geçirdikleri süreler, erkek çalışanların er ya da erbaş olarak geçirdiği süreler bu dilimler arasında bulunuyor.

Kimler Borçlanma Yöntemine Tabi Olabiliyor?

Bu dilimler arasında ayrıca 4/C kamu çalışanlarının mevzuat dahilinde kullandıkları aylıksız izinlerinin tamamı, yurtiçinde veya yurtdışında geçirilmiş olan doktora ya da uzmanlık öğrenim süreleri de yer alıyor. Öte yandan avukatlık stajı yapan vatandaşların 1 yıla kadar olan staj süreleri, sigortalı çalışan iken bir suçtan dolayı tutuklanan ve beraat eden vatandaşların tutukluluk süreleri, sendikalı çalışanların lokavtta ve grevde geçen süreleri, hekimlerin fahri asistanlık dönemlerinde geçen süreleri, yarı zamanlı çalışanların 30 günden eksik süreleri, usta öğreticilik döneminde geçen süreler bu dilimler arasında yer alıyor.

SGK’ya Dilekçe ile Başvuru

Sigortalı çalışanlar veya hak sahipleri borçlanılan sürelerin tamamını ya da isteğe göre bir kısmını ödeyebiliyor. Bu yöntemi uygulamak isteyen vatandaşların, bu ödemelere hakkının olup olmadığını belirlemesi ve ibraz etmesi, ardından da SGK’ya dilekçe ile başvuruda bulunması gerekiyor.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber