GündemPara Piyasaları

Prof. Dr. Sirer: Kripto Paralarda Salgın Hastalık Sona Eriyor

Kripto para piyasalarında son aylarda çok sert düşüş tabloları ortaya çıktı. Mayıs ayında Terra blok zincirinde görülen kriz büyük bir çöküşe dönüşürken, Terra’da yaşananlar sonrası zincirleme etki ile Celsius ve Three Arrows Captial (3AC) krizleri yaşandı. Terra çöküşü sonrası görülen toparlanmalar da Haziran ayında silinince, ayı piyasası daha zorlu bir hale dönüştü. Kripto paralarda görülen bu süreci salgın hastalığa benzeten Ava Labs kurucusu ve CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer, “BlockFi’ın kurtarılmasıyla bana göre bu piyasadaki salgın hastalığın sonu geldi gibi görünüyor” sözlerini dile getirdi.

Kripto Krizinde Zincirleme Etki

Küresel finans piyasaları çok zorlu bir süreçten geçiyor. Enflasyon tarihi zirvelere ulaşırken, yükselen faiz oranları ve başta Fed olmak üzere merkez bankalarının uyguladığı parasal daralma politikaları, bunlarla birlikte Rusya – Ukrayna savaşı gibi etkenler, bu zorlu sürecin temel taşlarını oluşturuyor. Oluşan tahribat her piyasada kendisini gösteriyor olsa da kripto para ekosisteminde oluşan tahribatın boyutu, tüm piyasadaki endişeleri artırmaya devam ediyor.

Piyasada görülen bu süreç, Terra blok zincirinde yer alan UST ve LUNA’da görülen çöküşle başlamıştı. Ardından toparlanmalar gelse de Terra etkisi ile Celsius ve 3AC krizi yaşandı. Haziran ayında bu nedenle düşüşler daha derin bir hal aldı. Yaşanan gelişmeler ile sektörde derin bir güven erozyonu yaşandı. Ancak Prof. Dr. Emin Gün Sirer, bu sürecin bir salgın hastalık olduğunu ve bu hastalığın da sonuna gelindiğini düşünüyor.

“Salgın Hastalık Sona Eriyor”

Sirer Bloomberg HT’ye verdiği röportajında yaşanan süreci salgın hastalığa benzetti ve “BlockFi’ın kurtarılması ile bana göre bu piyasadaki salgın hastalığın sonu geldi gibi görünüyor” sözlerini dile getirdi. Dünyanın makro konjonktürde daralma yaşadığını ifade eden Sirer, bunun bilerek yaşatıldığını ve bu süreçte gayrimenkul hariç her türlü varlığın fiyatının düştüğünü vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.