Bankacılık

Promosyonlarda rekor seviye ortaya çıktı! O banka rekoru neredeyse ikiye katladı, promosyon tutarı göz doldurdu!

Son dönemlerde özel bankaların emekli maaş müşterilerini rakiplerine kaptırmamak için girdiği promosyon mücadelesi gündemde sıkça yer almaya başladı. Bilindiği üzere bankalar, SGK ile imzalanan maaş anlaşması kapsamında kurum çalışanlarına ve emeklilere, maaşlarını kendi bankalarından almaları karşılığında değişen tutarlarda promosyon ödemesi yapıyor. 3 yıllık taahhüt karşılığında maaşın tutarına göre verilen promosyonlar, Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına zamların yansımasıyla birlikte hızlı bir artış göstermişti.

Gelen promosyon artışlarıyla birlikte birçok banka, Temmuz ayına kadar ortalama 3.500 TL olan emekli promosyon ödemelerini 6.000 TL’nin üzerine çıkardı ve kimi bankalarda promosyonlar 10 bin TL’yi buldu. Eylül ayının gelişiyle birlikte emekliye promosyonlarda 15 bin TL limiti gündeme gelmeye başlarken, bankaların kurum çalışanları için verdiği promosyon ödemelerinde de rekor seviyeler gündeme gelmeye başladı. Bu kapsamda rekor Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) ile Anadolu Üniversitesi arasındaki anlaşmayla sağlanan 41 bin 500 TL’lik anlaşmadaydı ancak ortaya çıkan yeni iddialar, promosyonlarda dudak uçuklattı. İşte detaylar…

PROMOSYON REKORU TEB’DE

Bankalar, bilindiği üzere maaşını kendilerinden alan emeklilere bir aylık net maaş karşılığında değişen tutarlarda promosyon ödemesi yapıyor. Geri ödemesiz şekilde verilen promosyonlar son dönemlerde 10 bin TL’ye kadar yükselmişti ve başvurular da birçok banka da Eylül veya Ekim sonuna kadar uzatılmıştı. Enflasyon verileriyle birlikte yükselen memur ve emekli maaşlarına karşılık promosyon ödemesi yapan bankalar, bir kurumun çalışanlarının maaşlarını kendilerinden almaları durumunda da kurum çalışanlarına yüksek miktarlarda promosyon ödemesi yapıyor.

Çalışan maaşlarına karşılık verilen promosyon ödemeleri ile emeklilere verilen promosyonlar arasında büyük farkların ortaya çıkmasından sonra emekliler de yüksek promosyon taleplerinde bulunmaya başlamıştı. Bankalarla kurumlar arasındaki promosyon görüşmeleri devam ederken, rekor düzeyde talepler gündeme gelmeye başladı. Bu kapsamda rekor, TEB ile Anadolu Üniversitesi arasında atılan imza olmuştu. Bilindiği üzere TEB, Anadolu Üniversitesi çalışanlarına 3 yıl için 41 bin 500 TL ödeme yapmıştı.

EGM 50 BİN TL TALEP EDİYOR

Çalışanlara verilen promosyonlarda rekor şu an için TEB’in elinde bulunuyor ancak gündeme gelen iddialarda yeni rekor seviyeler anılmaya başladı. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM), Vakıfbank ile sürdürdüğü anlaşmalar kapsamında 50 bin lira talebinde bulunduğu ve bu görüşmelerde pazarlığın da devam ettiği iddia edildi. EGM’nin söz konusu talebi karşılanırsa, Vakıfbank 350 bin polis memuruna 50 bin TL ödeme yapabilir. Ancak EGM ile Vakıfbank arasındaki promosyon görüşmelerinde gündeme gelen tutarın da üzerinde promosyon tutarları gündeme geliyor.

AKBANK REKORU KATLADI MI?

Gündeme gelen iddialara göre Akbank, çalışanlara promosyon ödemelerinde rekor bir anlaşmaya imza attı ve bir kurumla 70 bin liralık promosyon anlaşması sağladı. Akbank’ın, bir kurumun çalışanlarına 3 yıl için 70 bin TL promosyon ödemesi yapacağına dair iddialarla birlikte, söz konusu anlaşma için görüşmelerin de devam ettiği bildirildi. Bu nedenle şu an için rekor hala TEB’in elinde bulunuyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.