Ekonomi

Reuters’ten kabus gibi enflasyon tahmini! Enflasyon o seviyeyi görecek açıklaması yaptı!

Dünya çapında etkisi bulunan haber ajansı Reuters çarpıcı veriler ortaya koydu. Özellikle yeni yılda enerji fiyatlarında yaşanan artış oranı, TL'nin kaybettiği değer son 20 yılın zirvesinde bir rakama ulaştı. 17 farklı katılımcı ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında tahmini yıllık enflasyon verilerini açıkladı.

20 Yıl Öncesindeki Rakamlarla Aynı Olabilir

Ocak ayı içerisinde tahminen yüzde 40 ile yüzde 52.19 arasında bir enflasyon rakamı ortaya kondu. Sonuçlar pekte iç açıcı gözükmüyor. Kaybedilen bu rakamın 20 yıl önce 2022 yılında TÜFE oranlarında aynı seviyelerde bulunduğunu ortaya koymuştu. O dönemlerde yüzde 52.7 oranında bir artış yaşanmış ve bu büyük bir kaybı beraberinde getirmişti.

Reuters Raporunu Açıkladı

Yaşanan bu olayın sebebi olarak enerji maliyetlerindeki artış görüldü. Rakamlar ise bu gerilemenin sebebini açıklıyor. Elektrik tarifelerinde uygulanan yüzde 52 ile yüzde 25 arasındaki zam, doğalgaz oranlarında uygulanan yüzde 15 ile 50 arasındaki zam büyük bir artışı beraberinde getirdi. Reuters tarafından yayınlanan ankette 2022 yıl sonu enflasyon rakamları için yüzde 35 rakamı verildi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.