Para Piyasaları

Ripple baş hukuk müşaviri SEC’e ateş etti! “Yasal sınırları aştı”

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) blok zinciri ödeme hizmeti sağlayıcısı Ripple'a (XRP) karşı açtığı dava, her iki taraf da davaya gecikmiş bir son vermek için özet karar için bağımsız hareketler sunduğu için önemli bir noktaya ulaştı.

Dosyalama haberini takiben, Ripple’ın Baş Hukuk Müşaviri Stuart Alderoty saldırıya devam etti ve şunları söyledi: “Bugünün başvuruları SEC’in yasal sınırlarının dışında hareket ettiğini gösteriyor. SEC yasayı uygulama niyetinde değil – yetkilerini izin verilmeyen bir şekilde genişletebileceği umuduyla yasayı yeniden yapmak istiyorlar.”

“İki yıllık davadan sonra, SEC herhangi bir yatırım sözleşmesi belirleyemedi (tüzük bunu gerektiriyor); ve Yüksek Mahkeme’nin Howey testinin tek bir ucunu bile karşılayamaz. Diğer her şey sadece gürültü.” dedi.

Alderoty’nin görüşü, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse tarafından desteklendi ve şunları söyledi: “Bugünün başvuruları SEC’in yasayı uygulamakla ilgilenmediğini açıkça ortaya koyuyor. Yetkilerini Kongre tarafından kendilerine verilen yetkinin çok ötesine genişletmek için izin verilmeyen bir çaba içinde her şeyi yeniden yapmak istiyorlar.”

RİPPLE (XRP) VS SEC – DEVAM EDEN BİR DAVA

Her iki taraf da davayı denetleyen federal yargıcın Ripple’ın XRP satışlarının ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediği konusunda derhal bir karar vermesi için çağrıda bulunduğundan, Ripple vs. SEC destanı nihai sonucuna doğru gidiyor gibi görünüyor.

Özet karar talebi, SEC’in XRP’nin kayıt dışı menkul kıymet satışları yoluyla 1,3 milyar dolar topladığı iddiasıyla Ripple’a dava açmasından iki yıl sonra geldi.

Dava için çok önemli bir gelişme olarak, davadan sorumlu yargıç Sulh Hakimi Sarah Netburn, SEC’in Hinman konuşma belgeleriyle ilgili olarak avukat-müvekkil gizliliği talebini reddetti.

Alderoty, özet yargı hareketini genişleterek, “Kongre, SEC’e menkul kıymetler üzerinde yalnızca yargı yetkisi verdi. Kanun ne diyorsa ona dönelim.”

Diğer tarafda SEC, kriptoya yönelik algılanan düşmanca yaklaşımına dayalı olarak çeşitli eleştirilerin hedefi oldu. Alderoty daha önce SEC’in kriptoya yönelik düzenleyici saldırılarının durdurulmasını talep etti ve Washington’dan mantıklı kripto mevzuatına acil ihtiyacı vurguladı.

Enis Mutlu - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com’da gazeteci, haber editörü. Son dakika ekonomi, hisse senetleri, kripto para haberlerini sizlerle paylaşıyorum. Finans dünyası ve para piyasalarına dair tüm gelişmeleri benimle yakalayın!
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: 
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.