Royal Mint’ten Piyasaya Yeni Kripto Para Birimi

Kripto para piyasalarının geleceği hala tartışma konusu olmuşken, piyasalarda aktif oyuncu sayısı da her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. İngiltere'nin 1100 yıllık köklü geçmişi bulunan finans kuruluşu Royal Mint yeni kripto para birimini açıkladı.

0
93
Temtum Kripto Para
Temtum Kripto Para

İngiltere merkezli ve kamuya ait bir para üretim şirketi olan Royal Mint, faaliyet tarihinde ilk kez yeni kripto para gözetim hizmeti sağlayacağını açıkladı. Nitekim 15 Temmuz itibarıyla yapılan basın açıklamasında yer alan ifadelere göre Royal Mint tarafından kripto para piyasalarına sürülecek olan dijital para biriminin adı Temtum (TEM) olarak belirlendi. Dünyanın en köklü geçmişe sahip finans kuruluşlarından biri olan Royal Mint, 1100 yıllık tarihinde bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Kripto para birimi Temtum’un 17 Temmuz tarihinde piyasada işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Yapılan basın açıklamasında yer alan ifadelere göre Royal Mint, Temtum genesis özel anahtarlarının ve döviz rezervinin deposu olarak faaliyetlerini sürdürecek. Orijinal özel anahtarlar ise sonsuza dek Royal Mint kasasında muhafaza edilecek. Temtum işlem verileri, Temporal blockchain (blok zincir) altyapısına sahip sistemlere kaydedilecek. Bununla birlikte şirket, ilk başlarda hem Hong Kong’un önde gelen kripto para borsası olan OKEx’te hem de büyük küresel borsanın stratejik bir ortağı olan CoinAll üzerinden alımları başlatacak. Sistem hakkında detayların paylaşıldığı basın açıklamasında ayrıca sistemin 12 saniyelik bir blok doğrulama hızı olacağı bildirildi. Bu kapsamda 17 Temmuz tarihinde piyasaya sürülmesi beklenen Temtum kripto para biriminin resmi internet sitesinde şu şekilde bir tanımlama yapıldığı görüldü: ““Merkezileştirilmiş kurumlardan uzakta yeni bir finansal özgürlük dünyası yaratmak için Temporal Blockchain ağını destekleyen, sıfır ücretli, eşler arası bir kripto para birimi.”

Hükümetin Veto Kararından Dolayı İptal Edilmişti

Aslında Temtum (TEM) kripto para birimi Royal Mint şirketinin kamuoyuna duyurduğu çok yeni bir dijital para değil. Zira geçtiğimiz yılın Ocak ayı itibarıyla Royal Mint, altın destekli coin Royal Mint Gold’un lasnmanını ilan ederek kripto para birimi faaliyetlerini basına açıklamıştı. Fakat şirket, hükümetin bu faaliyetleri veto etmesinden dolayı planlarını iptal ettiğini bildirmişti. Bu kapsamda bu projenin iptal etmesi sonucu yeni kripto para birimi Temtum bu yıl için hazırlanmış oldu.

Özellikle son dönemde öne çıkan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin iki büyük mali düzenleyicisi, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Mali Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA) kripto gözetim hizmetleri konusunda ortak bir açıklama düzenledi. Özel olarak düzenleyiciler kripto sorumlularının sahip olduklarını idda ettikleri varlıkları gerçekten kontrol ettiğini gösteremeyeceğini, sadece özel bir anahtar bulundurmanın kriptoya sahip olduğunu göstermek için yeterli olmadığını öne sürmüşlerdi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here