Rusya'dan döviz ve altın hakkında bomba açıklamalar geldi!

Rusya maliye bakanından beklenmeyen açıklama geldi. Açıklama eşliğinde Rusya'nın altın ve döviz alacağını açıklayan maliye bakanına ise 'neden' soruları yöneltildi. Rusya maliye bakanlığı tarafından yayınlanan habere göre 518,2 milyar ruble tutarında döviz ve alın alımı gerçekleştirilecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Rusya'dan döviz ve altın hakkında bomba açıklamalar geldi!
Rusya maliye bakanından beklenmeyen açıklama geldi. Açıklama eşliğinde Rusya’nın altın ve döviz alacağını açıklayan maliye bakanına ise “neden” soruları yöneltildi. Rusya maliye bakanlığı tarafından yayınlanan habere göre 518,2 milyar ruble tutarında döviz ve alın alımı gerçekleştirilecek.
Gazete Banka - Tolgahan Sarıkaş

Rusya maliye bakanlığının 9 Kasım, 6 aralık döneminde günlük döneminde günlük döviz ve altın alım operasyonları ile alım gerçekleştireceği bildirildi. Bu alımların toplam 518,2 milyar ruble olacağı da bildirilirken beklentiler alım miktarının ise 400 milyar ruble olacağı yönündeydi.

Maliye Bakanından Alım Açıklaması

Maliye bakanı Rusya da açıklama yaparken pek çok tepkiyle karşılaştı. En çok tepkiler arasında ise alımın miktarı konuşuluyordu. En yüksek alım miktarının 400 milyar ruble olması beklenirken, maliye bakanından 518,2 milyar rublelik bir alım gerçekleştiğinde herkes şaşkına döndü.

Maliye bakanlığı öncelikle 7 Ekim- 8 Kasım tarihleri arasında 317,6 milyar ruble tutarında alım gerçekleştirdi. Daha sonra da alımlara devam eden Rusya 518,2 milyar rubleye kadar alım gerçekleştirdi.

Rusya Merkez Bankasında İç Piyasa 

Piyasalara yeni düşen bir haber ile, Rusya merkez bankası, iç piyasada altın alımını 1 Nisan itibari le durdurma kararına gitmişti. Konuyla ilgili Rusya merkez bankasından gelen yazılı açıklamada ise küresel piyasalarda yaşanan iniş ve çıkış sebepleriyle bu kararın alındığı açıklandı.

Ruble de yaşanan hızlı değer kaybı ile Rusya 9 Mart’ta da aldığı karar ile döviz alımını da durdurmaya gitmişti. Rusya’nın altın rezervlerinde beklenmeyen bir düşüş yaşanarak 13-20 Mart döneminde yüzde 5,1 azalarak 551,2 milyar dolara kadar düşen döviz rezervlerinin yanı sıra altın rezervlerinde de durum pek farklı olmayarak 119,7 milyar değerinde bir kayıp yaşandı.

Rusya uzmanları ise altın alımının durdurulma kararını ise şu şekilde açıklıyor: Piyasalarda sert dalgalanmaların olduğu bir dönemde büyük bir sorun yaşamamak için alınmış bir karar olduğunu bildiriyorlar ve rezervin %20’sinin altın olan Rusya Merkez Bankası 1700’lü fiyatlarda iken altın alımını da hiç doğru bulmuyor.

Rusya Altın Rezervi

Rusya merkez bankası tarafından hazırlanan verilere göre, ülkenin altın payı rezervlerinin 20,8’den 22,9’a çıkarak yükseldiği görüldü. Böylece parasal olarak değerler ise doların payı kapsamında 22,7’ye gerileyerek 124,6 milyar dolara kadar bir düşüş gösterdi. Rusya ABD’nin yaptırımları nedeniyle %45 seviyesinde ki altın rezervlerini azaltarak altının payını artırmaya gitti. Rusya rezervlerinde en büyük paya sahip olan Euro ise yüzde 29,5’lik bir pay ile yukarılarda yer alıyor. Rusya’nın en son rezerv düzeyleri 2020’de ise 561,1 milyar dolar düzeyindeydi.

Rusya’da İlk Kez Altın Rezervleri Doları Geçti

ABD’nin yaptırımları ile Euro ve yuan’a geçen Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina, ‘genel olarak rezervlerimizin çeşitlendirilmesini sağlamak için yeterli altına sahibiz’ diyerek piyasada soru işaretlerine neden olmuştu. ABD’nin yaptırımları ile ani bir şekilde dolardan geri çekilen Rusya, elindeki ABD devlet havillerinin değerini ise düşürmüştü. 

Rusya analistlerine göre şu dönemde altın alımı mantıklı bulunmuyor ve bu durumun tam aksine daha fazla yükselişe geçildiğinde altın satımının mantıklı olacağı bildiriliyor. Analistlere göre rusya bu dönemde kesinlikle altın alamaz, bu dönem altın rezervini artırmak için doğru bir dönem değil. Rusya tarafından yıllardır devam eden altın rezervlerinin bir süre önce ani bir karar ile durdurulması herkesi şoke etmiştir. Altın rezervlerinin alımına ise ne zaman başlanacağı merak konusu oldu. Rusya 2021 yılı için kesin ve net bir bilgi, tarih yayınlamazken ne olacağına ise cevap verilmiyor.
 

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN