Para Piyasaları

Rusya’nın ticarette BTC kullanmaya başlayacağı tarih ortaya çıktı! Sektör bu devasa ödemelerden nasıl etkilenir?

Kripto para birimlerinin yakaladığı popülarite, geçtiğimiz yıl boyunca ülkeleri ve merkez bankalarını harekete geçirmişti. Genel yapıları itibariyle herhangi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların kısa bir sürede dünya genelinde milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanması, merkez bankaları tarafından genel itibariyle bir risk olarak ele alındı. Birçok ülke de bu konuda benzer korku ve endişeleri yaşarken, kimi ülkelerde kripto paralara karşı olumsuz tutumlarla sert düzenlemeler getirildi.

Kripto paraların genel itibariyle olumsuz olarak değerlendirildiği ülkelerden biri olan Rusya, ilerleyen süreçlerde tutumunu değiştirmeye başladı ve geçtiğimiz yılın sonlarında ve 2022 yılının hemen başlarında Rusya’da hükümet ve merkez bankası kripto paralar konusunda karşı karşıya geldi. Merkez bankası kriptolara sert şekilde karşı çıkarken, hükümet kanadı ise kriptoları olumlu şekilde değerlendirmek istiyordu. Ancak Şubat ayında Rusya – Ukrayna savaşının başlaması ve Rusya’ya karşı yaptırımların gelmesi ile Rusya topyekun kriptolara olumlu yaklaşımlar sergilemeye başladı. Şimdi ise Rusya, uluslararası ticarette, ödemelerde kripto para kullanmaya hazırlanıyor.

RUSYA TİCARETTE BTC KULLANABİLİR!

Ukrayna savaşından sonra Rusya’ya karşı birçok alanda ve özellikle ekonomik olarak yaptırımlar uygulandı. Bu nedenle de Rusya, son dönemlerde uluslararası ticarette kripto paraları kullanabilmek için önemli çalışmalar yapmaya başladı. Kripto para yatırımcılarının da dikkatini çeken bu çalışmalara ilişkin, Rusya’nın haber ajanslarından biri olan Izvestia’nın aktardığı habere göre Rusya, 2023 yılının başlarında uluslararası ticarette ödeme yöntemi olarak başta Bitcoin olmak üzere çeşitli kripto para birimlerini kullanmaya başlayacak.

KRİPTO İLE ÖDEMELERE İLİŞKİN ÖRTÜŞEN AÇIKLAMALAR GELDİ

Rusya, başta batılı ülkeler olmak üzere birçok ülkeden gelen ekonomik yaptırımların ardından SWIFT sisteminden de dışlandı ve bu nedenle Rusya, kripto paralara ağırlık vermeye hazırlanıyor. Sınır ötesi ödemelerde alternatif arayışlarını sürdüren Rusya’nın kripto paraları doğrudan ödeme yöntemi olarak benimsemesi durumunda, kripto para piyasalarının da bu durumundan olumlu etkilenebileceği belirtiliyor.

Izvestia ile röportaj gerçekleştiren Rusya Maliye Bakanlığı Finansal İstikrar Daire Başkanı Ivan Chebeskov, yaptığı açıklamada 2023 itibariyle Rusya’nın kripto para ödemelerine başlayacağını vurguladı. Henüz tam anlamıyla resmi bir açıklama gelmemiş olsa da gelen açıklamalar ve gündeme gelen haberler, Rusya’nın kripto para ödemelerine başlayacağını doğrular nitelikte.

RUSYA BTC KULLANIRSA PİYASA NASIL ETKİLENİR?

Ivan Chebeskov’un yapmış olduğu açıklamaların yanı sıra konuya ilişkin bir kritik açıklama da Rusya Devlet Duması Mali Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov’dan geldi. Aksakov, kripto paralar ile ödemeler konusunu doğruladı ve ilerleyen süreç için Bitcoin yatırımcılarına umut verdi. Rusya’nın muazzam ticaret anlaşmalarında Bitcoin’i kullanmaya başlayacak olması, kripto para sektörünün geçmişten bu yana yaşadığı en büyük yükselişlerden birini yaşamasına neden olabilir.

VERGİ ÖDEMELERİ DAHİ KRİPTOYLA YAPILABİLİR

Rusya’nın uluslararası ticarette Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanmaya başlayacak olmasına ilişkin beklentiler 2023’ü işaret ederken, Rusya Federal Vergi Dairesi Başkanı Daniil Egorov da uluslararası ticaretlerde alınan vergilerde dahi kripto para birimlerinin kullanılabileceğini dile getirdi. Rusya’dan gelen bu açıklamalar Bitcoin’in benimsenmesini hızlandırırken, birçok sektör temsilcisi piyasada “beklenen rallinin” Rusya’nın kararları ile tetiklenebileceğini öne sürüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.