Para Piyasaları

SEC’den Spot Bitcoin ETF Başvurusu İçin Kritik Karar Geldi!

ABD merkezli kurumsal yatırımcıların büyük bir kısmı, kripto para odaklı yatırımlar için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir spor Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna onay vermesini bekliyor. Ancak bilindiği üzere SEC, bugüne kadar masasına gelen tüm spot BTC ETF başvurularını geri çevirdi. Reuters tarafından verilen habere göre SEC, eğer onaylamış olsaydı bir ilk olacak olan spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) değerlendirme kararını erteledi. Alınan bu karar sonrası, erteleme süresinin ardından SEC’nin nasıl bir karar vereceği merak ediliyor.

SEC Erteleme Hakkını Kullandı

Cathie Woods ARK Invest ve 21Shares’in ortak Bitcoin ETF başvurusuna SEC’nin onay verip vermeyeceği merak ediliyordu. Yasal erteleme hakkını daha önce de tüm spot BTC başvurularında kullanan SEC, bu başvuruda da erteleme hakkını kullandı ve SEC kararını 30 Ağustos 2022 tarihine kadar açıklayacak. SEC erteleme nedenini de açıklarken, bu erteleme kararının komisyonun başvuruyu değerlendirmesi adına ek süreye ihtiyacı olduğu için alındığı belirtildi. Hatırlanacağı üzere SEC, daha önce de Grayscale’in Bitcoin Trust’ını bir ETF’e dönüştürme girişimini reddetmişti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Grayscale SEC’ye Dava Açabilir

Grayscale şirketi, Bitcoin Trust’ını ETF’e dönüştürme konusunda SEC’ye başvuruda bulunmuş ve şirketin başvurusu SEC tarafından reddedilmişti. Grayscale ret kararı sonrasında bundan oldukça rahatsız olmuş ve SEC’yi dava etme olasılığının değerlendirildiğini açıklamıştı. Ancak SEC, birçok kripto para biriminin aslında bir menkul kıymet olduğunu ve bu nedenle de bu varlıkların kendi alanlarında değerlendirilmeleri gerektiğini savunuyor.

SEC Kriptolara Nasıl Bakıyor?

SEC, bir varlığın menkul kıymet olup olmadığı konusunda net bir tutum ortaya koyuyor. SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde bu yönde gelen bir soruya yanıt vermiş, eğer bir coin için başlangıçta ön satış yapılarak ve para olarak yatırım toplanmışsa bunların menkul kıymet olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğünü ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.