Şehit Aileleri İçin Avantajlı Kredi

0
129
şehit ailelerine avantajlı kredi
şehit ailelerine faizsiz kredi

Şehit ailelerine avantajlı kredi veren bankaların listesi her geçen yıl güncellenmekte; birçok banka da bu konuda şehit ailelerine faizsiz kredi uygulamasına geçiş yapmaktadır. Özellikle devlet desteği ile verilen kredilerde sıfır faizli özelliğinin yanı sıra kredilerde uzun vade seçenekleri de bulunmaktadır. Bu neden ile birçok şehit ailesi tarafından T. C. Ziraat Bankası gibi kamu bankaları tercih edilmektedir. Sadece şehit ailelerine değil aynı zamanda gazi ve gazi ailelerine yönelik de sıfır faizli kredi uygulamaları bulunmaktadır.

Şehit Aileleri İçin Avantajlı Kredi Veren Bankalar Tarafından Tanınan Ayrıcalıklar Nedir?

Şehit ailelerine, gazilere ve gazi ailelerine yönelik uygulanan birçok yardım ve destek türü bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti anayasası ile de korumaya alınan bu haklardan her gazi ve şehit ailesi yararlanabilmektedir. Şehit ailelerine sağlanan destekler arasında düşük faizli ya da faizsiz kredi uygulamaları da bulunmaktadır. Özellikle kamu bankaları tarafından verilmekte olan bu hizmetten tüm şehit aileleri faydalanabilmektedir. Bir diğer hizmet ise uzun vade süreleri ve düşük taksit miktarlarıdır. Bu neden ile özellikle konut kredisi almak isteyen şehit ailelerine uygun geri ödeme seçenekleri sunulmaktadır. Gazilere faizsiz kredi veren bankaları da inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

Şehit Ailelerine Avantajlı Kredi Vermek Bir Hak Mıdır?

Şehit ailelerine faizsiz kredi uygulaması bir hak olup tüm şehit ailelerini kapsayan bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti anayasası ile de korunan ve tüm gazi, gazi ailesi ve şehit ailelerini kapsayan sıfır faizli kredi uygulamaları bankaların sunduğu bir fırsat değil; devletin verdiği bir haktır. Bu neden ile özellikle kamu bankaları başta olmak üzere özel bankaların da şehit ailelerine ayrıcalık tanımaları gerekmektedir.

Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi İmkanı Sadece Konut Kredisi İçin Mi Geçerli?

Şehit ailelerine sıfır faizli konut kredisi imkânı çoğu bankada bulunmaktadır. Ancak faizsiz kredi uygulaması sadece konut kredisi için değil aynı zamanda bireysel ihtiyaç kredisi için de geçerli olan bir uygulamadır. Bu durumda şehit aileleri, gazi ve gazi aileleri de ihtiyaç kredisi ve konut kredisi gibi kredi türlerinden faizsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.

Şehit Aileleri Faizsiz Krediyi Nasıl Alır?

Şehir aileleri faizsiz kredi başvurusunu öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmaları gerekmektedir. Kredi başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınacak olan bir belge ile seçilecek olan bankadan kredi talep edilebilmektedir. Hak sahipliği belgesi veya şehadet belgesi olarak da bilinen bu gerekli evrakın öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan temin edilmesi gerekmektedir.

Hak Sahipliği Belgesi Nedir?

Hak sahipliği belgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan bir belge olup kredi başvurusu öncesinde belgenin temin edilmesi talep edilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahipliği belgesi hemen verilmemekte öncelikle başvuru sahibine yönelik araştırma yapılmaktadır.

Hak Sahipliği Belgesi Nereden Alınır?

Hak sahipliği belgesi Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılarak alınabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu haricinde hak sahipliği belgesinin temin edilebileceği bir kurum bulunmamaktadır.

Hak Sahipliği Belgesi Başvurudan Kaç Gün Sonra Alınabilir?

Hak sahipliği belgesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapıldıktan sonra ilgili belge; 2 ay içerisinde şehit ailesine ya da başvuru yapan kişinin bireysel adresine gönderilmektedir. Bu neden ile kredi başvurusundan çok önce belge için başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Hak Sahipliği Belgesi ile Hangi Bankalardan Faizsiz Kredi Alınabilir?

Hak sahipliği belgesi ile şehit ailelerine faizsiz kredi verilebilmektedir. Bu belge ile Ziraat Bankasına başvuru yapılması gerekmektedir. Hak sahipliği belgesi ile yapılan sıfır faizli konut kredisi başvuruları ile Ziraat Bankası ilgilenmektedir. Ayrıca Ziraat Bankası ek belgeler de talep edebilmektedir.

Terör Mağdurları Faizsiz Kredi Alabilir Mi?

Terör mağdurları faizsiz kredi başvuru yapamamaktadır. Faizsiz kredi için öncelik şehit ailelerine ve gazilere verilmektedir. Bu neden ile terör mağdurlarını kapsayan herhangi bir faizsiz kredi hakkı bulunmamaktadır.

Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Şehit ailelerine sıfır faizli kredi veren bankalar arasında Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde hizmet veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar aracılığı ile şehit aileleri istedikleri bankayı seçerek faizsiz krediye başvuru yapabilmektedir.

Hangi Bankalara Başvuru Yapılabilir?

Şehit ailelerine yönelik sıfır faizli kredi imkânı tanıyan bankalar şu şekildedir:

 • Halk Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Tarafından gazilere, gazi ailelerine ve şehit ailelerine yönelik faizsiz kredi imkânı tanınmaktadır.

Ziraat Bankası Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi İmkanı

Ziraat Bankası şehit ailelerine sıfır faizli konut kredisi veren bankaların başında yer almaktadır. Hak sahipliği belgesi ile başvuru yapıldığı takdirde Ziraat Bankası tarafından şehit ailelerine kredi hakkı tanınmaktadır. Ziraat Bankası başvuru esnasında ayrıca;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisini,
 • Tapu fotokopisini,

Talep etmektedir.

Ziraat Bankası Şehit Ailelerine Verdiği Krediden Masraf Ödemesi Talep Ediyor Mu?

Ziraat Bankası kredi masrafı kesintisi yapmaktadır. Ancak kredi masrafı tahsisi alınan kredi miktarının yüzde biri kadar olup yüzde 1’lik dilimi geçmemektedir. Ziraat Bankası aracılığı ile sıfır faizli konut kredisi alacak vatandaşların bunu göz ardı etmemeleri gerekmektedir

Halk Bankası Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi İmkanı

Halk Bankası şehit ailelerine kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Vefa Kredisi adı altında verdiği krediyi sadece şehit ailelerine değil aynı zamanda gazi malullerine de vermektedir. 60 aylık vade ile sunduğu vefa kredisi için üst limiti 50 bin Türk Lirasına kadar çıkartan Halk Bankası, tahsis ücreti talep etmemektedir.

Halk Bankası Faizsiz Kredi İçin İstenilen Evraklar

Halk Bankası faizsiz kredi başvuru evrakları 2019 yılında güncellenmiş olup vefa ihtiyaç kredisi için şehit ailelerinden bazı evrakları talep etmektedir. Başvuru esnasında istenen evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait kimlik kartının fotokopisi
 • Maaş bordrosu
 • Şehadet belgesi
 • İkametgah

Halk Bankası Faizsiz Kredi Başvurusu Nereden Yapılır?

Halk Bankası şehit ailelerine sıfır faizli kredi başvurularını sadece şubeden kabul edebilmektedir. Herhangi bir internet bankacılığı ya da diğer online platformlar aracılığı ile vefa kredisine başvuru yapılamamaktadır.

Denizbank Şehit Aileleri ve Gaziler İçin Sıfır Faizli Kredi İmkanı

Denizbank gazilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Deniz Bankası aracılığı ile kredi almak isteyen vatandaşların şehit ailesi üyesi ya da gazi olması gerekmektedir. Ancak Deniz Bankası tarafından verilen kredi sıfır faizli değildir. Düşük faiz oranları ile kredi imkânı tanıyan Deniz Bankası aracılığı ile vatandaşlar uzun vadeli krediler için başvuru yapabilmektedir. Başvurular sadece Deniz Bank şubeleri üzerinden alınmaktadır.

Denizbank Düşük Faiz Oranlı Gazi Kredisi İçin İstenen Evraklar

Denizbank tarafından verilmekte olan düşük faizli şehit ailesi ve gazi kredisi için bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler arasında yer alan hak sahipliği belgesi için ise başvuru sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca istenen evraklar arasında başvuru sahibinin kimlik fotokopisi de yer almaktadır. Deniz Bank aracılığı ile kredi almak isteyen vatandaşların şube üzerinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here