Ekonomi

Sektör temsilcileri açıkladı: Doğalgaz ve elektrik zamları, otomobil fiyatlarına artış olarak yansıyacak!

Yurtiçinde otomobil fiyatları son aylarda çok hızlı şekilde yükseldi. 2020 yılında Covid-19 salgınının etkisi ile alınan kapanma kararları, ekonomik darboğazın giderek daha şiddetli hale gelmesine neden oldu. Pandemi döneminde lojistik krizleri ile birlikte ortaya çıkan tedarik zincirindeki aksamalar, beraberinde çip krizini de getirdi. Birçok makroekonomik faktör otomobil fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesine neden olsa da bu noktada çip krizi, öne çıkan en önemli etkenlerden biri oldu.

Birçok etkenle yükselişe geçen otomobil fiyatları, Türkiye’de ayrıca yüksek ÖTV zamları ve yüksek döviz kurları ile karşılaştı. Bu nedenle de Türkiye’de araç sahibi olmak isteyenler, birçok alternatif yöntem aramaya başladı. Otomobil fiyatlarında yüksek seyirler görülmeye devam ederken, sektör temsilcilerinden elde edilen bilgilere göre şimdi de otomobil fiyatlarına enerji zammı geliyor! İşte detaylar…

OTOMOBİL FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Bilindiği üzere 2022 yılı dünya genelinde şiddetini artıran enerji krizi ile birlikte başladı. Yükselen enerji kriziyle birlikte Türkiye’de ilk olarak Ocak 2022 döneminde doğalgaz ve elektrik fiyatları yükselmeye başladı ve doğalgaz ile elektrik tarifelerine düzenleme getirildi. Bir süre elektrik ve doğalgazda zam haberi görülmemişti ancak Eylül ayıyla birlikte doğalgaz ve elektriğe yeni zamlar da geldi. Sektör temsilcileri, doğalgaz ve elektrik zamlarının, birkaç ay içinde otomobil fiyatlarına da yansıyacağını belirtti. Araç sahibi olmak isteyenler, piyasada olası zamlar öncesinde fiyat araştırması yapmaya devam ediyor.

ENERJİ ZAMLARI OTOMOBİLE NASIL YANSIYACAK?

Bilindiği üzere Eylül ayının gelişiyle birlikte EPDK’nın sanayide kullanılan elektriğe %50,8 oranda, BOTAŞ’ın da sanayide kullanılan doğalgaza %49,5 oranda zam yapması sonrası maliyetler de hızla artmaya başladı. Tüketiciye kısa vadede yansıması beklenen zamlar, aynı zamanda haliyle üreticileri de zor duruma soktu. Son gelen zamlarla birlikte otomotiv üretiminde enerji maliyeti de %15’e kadar yükseldi.

Sektör temsilcileri, artan maliyetlerin birkaç ay içerisinde otomobil fiyatlarına zam olarak yansımasının kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, ithal araçlara yönelik fiyat avantajında da makasın daralabileceğini vurguladı. Yapılan yüksek zammın, ihracatta da pazar kaybettirebilecek bir boyutta olduğu ifade ediliyor.

“ÖZELLİKLE İÇ PAZAR DAHA ÇOK ETKİLENİYOR”

Dünya’dan Aysel Yücel’e konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hyundai yetkilileri, Eylül ayının başında gelen enerji zamlarının 1-2 ay içerisinde otomobil fiyatlarına yansıyacağını belirtti. Yetkiler açıklamada, “Çünkü birim maliyeti üzerinden kâr dengesi de göz önünde olduğundan mutlaka fiyatlarda değişkenlik oluyor. Özellikle iç pazar daha çok etkileniyor. İhracatta eşit şartlarda fiyat politikası gözetildiğinden tüm markalarda benzer fiyatlandırma yapılıyor. İhracat genellikle Euro üzerinden olduğu için, iç pazara nazaran sanayideki artışın etkileri daha düşük. Ama yurtdışına da zamlı gidiyor” ifadelerini kullandı.

“MAALESEF SANAYİDE KEYİFLER KAÇTI”

Enerji zamlarının yakında otomobil fiyatlarına yansıyacağına ilişkin sektör temsilcilerinden açıklamalar gelmeye devam ederken, konuya ilişkin bir açıklama da Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik’ten geldi. Çelik, sanayiye yapılan enerji zamlarının ihracatta pazar kaybettirebilecek bir boyutta olduğunu vurguladı ve “Maalesef enerji zamları nedeniyle sanayide keyifler kaçtı… İhracata özel enerji tarifelerinde destek mekanizması oluşturulmalı” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.