Gündem

Sektör temsilcileri paniğe kapıldı: Otomotiv sektörüne yıl sonu ÖTV teklifi verildi!

Artan enflasyon rakamları ile beraber krediye olan erişim gittikçe zorlaşmaya başladı. Pek çok kişi yatırım amaçlı olarak otomobil alımını tercih ediyordu. Bu durumda piyasalarda fiyat yükselmesini beraberinde tetikliyordu. Sektör temsilcileri yılın sonuna doğru satışların bir nebze olsun arttığı şu süreçte kayıp yaşanmaması için ÖTV matrahlarında güncelleme yapılmasını teklif ediyor.

“ACİLEN MATRAH GÜNCELLEMESİ YAPILMALIDIR!”

Son bir ayda otomotiv sektöründe tedariğe yönelik krizde bir gevşeme yaşandı ancak talepteki kayıp artışını sürüyor. Kurdaki artış ile beraber enflasyon baskısı da fiyatların hızlı yükselmesini tetikliyor. Bunun aksine bankalarda taşıt kredilerindeki faiz oranlarını gittikçe arttırıyor ve erişimi zorlaştırıyor.

Otomotiv Bayi temsilcileri bir araya geldi. Yatırım amaçlı olarak araç satın alımı yapanların piyasada azalmaya başladığını ve pazarda daralmanın daha da hızlandığını ifade etti. Ve ekledi: “Yıl sonuna doğru büyük bir daralma yaşanmasına engel olabilmek için acilen matrah güncellemesi yapılmalıdır.”

EN UCUZ ARAÇ 400 BİN TL’Yİ AŞTI!

Önümüzdeki süreçte küresel anlamda da kur ya da enflasyon rakamlarında bir düşüş beklenmiyor. Bu nedenle sektörün acilen matrah güncellemesi yapması gerekiyor. Fiyatlar %80 ÖTV dilimine giren hiç herhangi bir araç neredeyse kalmadı. %70 ÖTV dilimine giren araç sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor ve manuel vitesli ya da düşük donanımında başlangıç versiyonu oluyor. Şu anda Türkiye’de en ucuz araç fiyatı 400 bin TL’yi aşmış durumda. Orta segmentli bir SUV araç ise 700 bin TL’yi buluyor.

PİYASALARDA SON ÇEYREK ENDİŞESİ BAŞLADI!

Piyasalarda son çeyrek endişesi başladı. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ÖTV matrahı güncellemesi yapılmış ve bu durum piyasaları rahatlatmıştı. Aynı şekilde bir düzenleme yapılması bekleniyordu fakat Ağustos’ta bir güncelleme yapılmadı. Bu nedenle sektör temsilcileri “Aniden biri matrah düzenlemesi ile karşılaşılabilir” yorumunda bulunuyor.

Eğer matrahatta bir güncelleme yapılmazsa tüm yıl satışları %40 oranında kalacak ve son çeyrekte oldukça büyük bir kayıp yaşanabilecek. “Geçtiğimiz yılın rakamlarını yakalamak pek de mümkün değil” diyen sektör temsilcileri “En azından oldukça büyük bir daralmanın önüne geçmek mümkün olabilir” diyerek ekliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.