Ses telleri nasıl çalışır? Sesin oluşumu ve çalışma prensibi

Ses telleri nasıl çalışır, ses nasıl ortaya çıkar? Ses telleri ve sesin ortaya çıkışıyla alakalı merak ettiğiniz detaylar yazımızda yer alıyor. İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Ses telleri nasıl çalışır? Sesin oluşumu ve çalışma prensibi
Ses telleri nasıl çalışır, ses nasıl ortaya çıkar? Ses telleri ve sesin ortaya çıkışıyla alakalı merak ettiğiniz detaylar yazımızda yer alıyor. İşte detaylar...
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Sesimiz, kim olduğumuzun mahrem bir parçasıdır, kendimizi ifade etmemizin önemli bir aracıdır. Ancak kaçımız konuştuğumuzda vücudumuzun içinde neler olup bittiğini gerçekten anlıyoruz? Bu "ses kutusu" nedir? Aslında ses prodüksiyonunda sadece ses kutusundan çok daha fazlası var. Aslında, sesinizi yaratmak için birlikte çalışan üç sistem vardır: solunum, fonatory ("ses kutusu") ve rezonans sistemleri.

Sesinizi oluşturmak için birlikte çalışan üç sistemin şeması

  1. "Nefes desteği" olarak da bilinen Solunum Sistemi şunları içerir: akciğerler, göğüs kafesi, göğüs kasları, diyafram ve nefes borusu.
  2. Sesin üretildiği gırtlak veya "ses kutusu" olarak da bilinen Fonasyon Sistemi şunları içerir: gırtlak ve özellikle ses telleri ("ses telleri" olarak da adlandırılır).
  3. "Ses yolu" olarak da bilinen Rezonatör Sistem şunları içerir: boğaz, burun pasajları, sinüsler ve ağız

Nefes Desteği

Nefes desteği solunum sisteminizden gelir. Nefes, ses üretiminin arkasındaki “yakıt” veya güçtür. Konuşmak istediğimizde nefes alırız (nefes alırız) ve sonra nefes verirken konuşmaya başlarız. Nefes borusundan yukarı doğru hareket eden ve ses kutusu (ses telleri arasında) boyunca hareket eden bu hava akışı, siz konuşmayı bırakana veya nefesiniz tükenene kadar ses tellerinin titreşmesini başlatır (ve devam ettirir).

Fonasyon

Vokal kıvrım titreşimi ses kaynağıdır: buna fonasyon da denir. Vokal kıvrımlar, gırtlak içinde nemli bir kaplamaya sahip iki küçük kastır. Nefes aldığınızda, havanın üst solunum yolunuzdan trakea ve akciğerlerinize akmasına izin vermek için ses telleri açılır. Konuşmak istediğinizde, ses tellerinizi kapatır ve nefes vermeye başlarsınız, bu da onları titreştiren bir basınç artışına neden olur (döngüsel açılma ve kapanma). Vokal kıvrımların titreşimi hava akışını keserek, birinin sesini dinlediğimizde duyduğumuz sese pek benzemeyen vızıltı benzeri bir ses üretir!

Rezonans

Vokal kıvrımların yarattığı vızıldayan ton, rezonans yoluyla insan sesi olarak bildiğimiz şeye dönüşür. Rezonans, ses tonunun ses dalgalarının şekillendirilmesi ve büyütülmesidir. Ses yolunun uzunluğu ve şekli, bu tonun şekillenmesini ve ayrıca ses dalgalarının hangi yapılardan veya boşluklardan yansıyabileceğini etkiler. Yüzün ön tarafına doğru oluşan rezonans idealdir. Birkaç saniye boyunca bir nefes alır ve sabit bir tonda mırıldanırsanız, bu rezonans hissini yüzünüzün önünde yaşayabilirsiniz. Buna karşılık, hırlarsanız, rezonansın daha aşağıda, boğazınızın arkasında olduğunu hissedebilirsiniz.

Son olarak, ses dalgaları ağzınıza ulaştığında, sesi (artikülasyon) konuşmaya dönüştürmek için dudaklarınızı, dişlerinizi ve dilinizi kullanırsınız.

Bu vokal alt sistemlerin ses üretiminin “işini” paylaşması gerekir. Çoğu insanda doğal olarak yeterli bir denge sağlanır ve ses sorunu asla gelişmez. Ancak sistem çok dengesizse veya ses kullanımı çok yoğunsa ses bozukluğu meydana gelebilir. Sonuç olarak, seslerine sık sık yüksek talepler geldiğinden, optimal tekniği öğrenmek için ses eğitimi tüm aktörler ve şarkıcılar (ve diğer profesyonel ses kullanıcıları) için çok önemlidir. 

Gazete Banka

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN