SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

0
106
SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?
SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

SGK borç sorgulama yapmak için kullanılan birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar aracılığı ile yapılan sorgulamalar için TC kimlik kartı numarası gerekmektedir. Vatandaşların borç sorgulamak için kimlik numaraları ile birlikte sorgulama yapmalarına izin verilmektedir. E devlet, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi gibi online platformlar aracılığı ile kişiler borç sorgusu yapabilmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe müdürlüklerine giderek de borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile borç sorgusu hızlı bir şekilde yapılmak isteniyor ise o zaman E devlet sistemi tercih edilmelidir.

SGK Borcu Nedir?

SSK borç terimi prim borçlarını anlatmak amacı ile kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılan her prim borçlanması için geçerli olan bu terim aracılığı ile kişilerin borçluluk durumları anlatılmaktadır. Birçok nedenden dolayı vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borçlanması yapabilmektedir. Özellikle malulen emeklilik durumlarında vatandaşlar sıkça Sosyal Güvenlik Kurumuna prim gün sayısı için borçlanmaktadır.

Prim Borcu Nedir?

Prim borçları Sosyal Güvenlik Kurumu altında sigortalı olarak çalışan vatandaşların yaptığı bir borçlanma işlemidir. Kişilerin emekli olabilmek için belli miktarda prim ödemelerinin yapılması ve günlerinin tamamlanması gerekmektedir. Ancak bazı nedenlerden dolayı prim borcu oluşabilmektedir. Yasalarda yapılan değişiklikler ya da kişisel nedenlerden dolayı vatandaşlar prim borcu yapmak zorunda kalabilmektedir. SGK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında çalışan her vatandaş SGK prim borçlanması yapabilmektedir.

Prim Borcu Nasıl Öğrenilir?

Prim borcu öğrenmek için vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile işlem yapmaları gerekmektedir. Prim borcunu öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun il ve ilçe müdürlüklerine gidilebilmekte ya da direkt olarak telefon veya online platformlar aracılığı ile prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Prim borcu sorgulaması yapmak için vatandaşların bu kurumlar ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Ayrıca e devlet sistemi aracılığı ile de prim borcu öğrenilebilmektedir. Prim borcu sorgusu yapmak için e devlet sistemine üye olunması gerekmektedir. Dileyen vatandaşlar anlaşmalı bankaların internet ve mobil bankacılıkları aracılığı ile de prim borçları olup olmadığını sorgulayabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama kendi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. T. C. Kimlik numarası ile sitede prim borcu araması yapılabilmekte olup ayrıca e devlet sistemi de kullanılabilmektedir. SGK prim borcu sorgulaması yapmak için sorgu türü, sorgu tipi ve diğer soruların yanıtlanması gerekmektedir. Bu sorular yanıtlandığı takdirde kimlik numarasının da girişi yapıldıktan sonra sorgu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan menü aracılığı ile prim sorgusu yapılabilmektedir.

SGK’da Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumunun sorgu ekranına ulaşılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgusu yapılmasına kendi sitesi ile olanak tanımaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile vatandaşlar rahatlık ile borç sorgusu yapabilmektedir.

E Devlet Borç Sorgusu Nasıl Yapılır?

E devlet SGK borç sorgusu yapılmasına olanak tanıyan platformlardan biridir. E devlet aracılığı ile sorgu yapmak için öncelikle sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgusu için site içi arama motoru kullanılabilmektedir. E devlet aracılığı ile yapılan sorguda kişi ödeme de yapabilmektedir. Ödeme sayfası ise Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat platformudur. E devlet sistemine giriş yapmak için şifre ile giriş yapılabileceği gibi; internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi giriş seçenekleri de kullanılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK borç ödeme işlemleri için online tahsilat platformu oluşturmuştur. Bu platform aracılığı ile kişiler tüm borçlarını kredi kartı ya da banka kartlarını kullanarak yapabilmektedir. SGK borç sorgusu yapıldıktan sonra ödeme yapılabilmektedir. Bu neden ile öncelikle online tahsilat sitesinde sorgunun yapılması gerekmektedir. Eğer online platform aracılığı ile ödeme yapılamıyor ise vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek veya anlaşmalı bankalar üzerinden borç ödemesini yapabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Ödemesi Nereden Yapılır?

SSK borç ödemesi yapmak için vatandaşlar hem online platformları hem de kurumları kullanabilmektedir. Online platformlar aracılığı ile ödeme yapmak için vatandaşlara iki alternatif sunulmaktadır. Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sitesi üzerinden kolaylıkla SGK prim borcu ödemesi gerçekleştirilebilmektedir. Online tahsilat sitesi aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna ait farklı borçların olup olmadığı da sorgulanabilmektedir.

SSK Prim Borcu Sorgulaması Kimlik Numarası ile Mi Yapılıyor?

SSK prim borcu sorgulama tc no ile yapılmaktadır. Kişiler prim borcu sorgulaması yapmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını kullanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sorgulama ekranında tüm bilgilerin girişi yapılmadığı için SGK prim sorgusu yapılmasına izin vermeyecektir. E devlet aracılığı ile yapılan sorgulamalarda ise kişi zaten T. C. Kimlik numarasını kullanarak sisteme giriş yaptığı için tekrar kimlik numarası girişinin yapılması istenmemektedir.

SSK Prim Borçlanması Nasıl Yapılır?

SGK borçlanması yapmak için kişinin malulen emeklilik, askerlik, engellilik durumu ve kadınlar için ise doğum gibi nedenlerden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borçlanması yapabilmektedir. Özellikle malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu prim borcunu dışardan ödeme yaparak tamamlayabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçlanması yapılmasına izin vermektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here