SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

2
172
sgk emekli maaşı sorgulama
sgk emekli maaşı öğrenme

SGK emekli maaşı sorgulama SSK, BAĞKUR ya da Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan ya da bu kurumlardan emekli olan kişilerin önem verdiği bir noktadır. SGK emekli maaşı sorgulaması internet üzerinden kolay ve rahat bir şekilde yapılabilir. Çalışanlar emekli oldukları takdirde alacakları maaşı ve ikramiyeyi bu yöntemle öğrenebilirler. Böylece zamanı gelince emekli olup olmamak konusunda karar verebilirler. Emekli olanlar ise bu yol üzerinden maaşlarından yapılan kesintileri ya da zamları görüntüleyerek kontrol edebilirler. SGK borç sorgulama işleminizi de aynı adresler üzerinden yapabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden SGK Emekli Maaşı Sorgulama

E-Devlet üzerinden emekli maaşı sorgulama yapmak bu konuda bilgi edinmek için uygulanabilecek en kolay yoldur. Bu amaçla e-devlet kapısına giriş yapmak için e-devlet şifresi kullanılması gerekir. E-Devlet şifresi PTT şubelerinden başvuru yapan bütün vatandaşlara 2 TL karşılığında verilir.

Sorgulama İşlemi İçin Önemli

Sorgulama yaparken dikkat edilmesi gereken nokta çalışanın veya emeklinin SGK kurumuna bağlı hangi grup üzerinden priminin yatırıldığıdır. Buna göre primler 4A, 4B ya da 4C üzerinden yatırılıyor olabilir. SSK üzerinden yatırılan primler 4A grubunda, BAĞKUR üzerinden yatırılan primler 4B grubunda, Emekli Sandığı üzerinden yatırılan primler 4C grubunda incelenir. 4a hizmet dökümü sorgulama işlemi yapıp çıktı almak istiyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

4A SSK Üzerinden Emekli Maaşı Sorgulaması

4A SSK üzerinden emekli maaşı sorgulaması için başvurulması gereken adres; https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi ‘dir. Bu sayfaya giriş yapılınca e-Devlet sistemi başvuru sahibini öncelikle giriş sayfasına yönlendirir ve kimlik doğrulama yapılmasını talep eder. Daha sonra doğrudan 4A Emekli maaşının sorgulanabileceği sayfaya gidilmiş olur.

Adım Adım Sorgulama Anlatımı

Bu konuda uygulanabilecek ikinci bir yol daha vardır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İlk önce https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet adresine giriş yapılır.
 • Ekranda görünen sayfada istenen bilgiler tam ve doğru olarak girilir.
 • Daha sonra ‘’Sorgula’’ yazısı üzerine tıklanır.

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet sayfasına giriş yapıldıktan sonra ekranda görünen sayfada istenen bilgiler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin TC Kimlik Numarası,
 • Başvuru sahibinin SSK sicil numarası,
 • Başvuru sahibinin baba adı,
 • Başvuru sahibinin Doğduğu il,
 • Başvuru sahibinin doğum tarihi

4B BAĞKUR Emekli Maaşı Sorgulaması

4B BAĞKUR emekli maaşı sorgulaması için başvurulması gereken adres: https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi ‘dir. Bu sayfa üzerinden giriş yapıldığında yukarıda anlatılan yol üzerinden e-Devlet sistemi kullanıcıyı 4B Emekli maaşının sorgulanacağı sayfaya yönlendirir.

Sorgulama İşlemiyle Alakalı Önemli Bilgi

Yalnız bu bölümde e-Devlet tarafından istenen kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra açılan sayfada ‘’Dikkat Edilmesi Gerekenler’’ konulu bir yazı ile karşılaşılır. Bu yazının altında ise ‘’Kurumu’’ yazısı görülür. Bu yazının en altına yer alan ‘’Esnaf’’ ya da ‘’Tarım’’ yazılarından başvuru sahibi kendisine uygun olanı seçerek, işaretler. En son olarak ‘’Sorgula’’ butonuna basıldığında SGK emekli maaşı sorgulaması kapsamında öğrenilmek istenen bütün bilgiler görüntülenir.

4C Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulaması

4C Emekli Sandığı emekli maaşı sorgulaması için başvurulması gereken adres: https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi ‘dir. Bu sayfa üzerinden giriş yapıldığında yukarıda anlatılan yol üzerinden e-Devlet sistemi kullanıcıyı 4C Emekli maaşının sorgulanacağı sayfaya yönlendirir.

Emekli Sandığı İçin Diğer Sorgulama Yöntemi

Bu konuda uygulanabilecek ikinci bir yol daha vardır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • İlk önce https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresine giriş yapılır.
 • Daha sonra açılan sayfa üzerinden istenen bilgileri doldurulur.
 • Bilgiler doldurulduktan sonra ‘’Hesapla’’ yazısına tıklanır ve istenen bilgiler ekranda görüntülenir.

Ekranda İstenen Bilgiler

https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresine girildikten sonra istenen bilgiler şunlardır:

 • Başvuru sahibinin derecesi ( 1-15 arası)
 • Başvuru sahibinin kademesi (1-9 arası)
 • Başvuru sahibinin ek göstergesi,
 • Başvuru sahibinin Makam+ Temsil+ Görev Tazminat Göstergesi
 • Başvuru sahibinin hizmet yılı,
 • Başvuru sahibinin hizmet ayı,
 • Başvuru sahibinin kıdem yılı,
 • Başvuru sahibinin ikramiye yılı,
 • Başvuru sahibinin aylık alacağı tarih,
 • Başvuru sahibinin aylıktaki Pay/Payda’sı,
 • Başvuru sahibinin kademeli tazminat ek göstergesidir.

Bütün bu bilgeler sisteme girildiğinde emekli maaşı bilgisi hakkında bütün detaylar görüntülenebilir.

Emekli Maaşının SGK’ dan Sorgulanması

Emekli maaşının SGK’ dan sorgulanması gereken durumlar da olabilir. Emekli maaşını öğrenmek isteyen kişi internet kullanmaktan hoşlanmıyor olabilir. Ya da başvuru sahibi internette ulaştığı bilgilerde bir hata olduğun düşünüyorsa o zaman SGK’ ya başvurmalıdır. Bunun için başvuru sahibi tercih ettiği herhangi bir SGK şubesine bizzat giderek öğrenmek istediği bilgi hakkından müracaatta bulunur. Bilgilere internetten ulaşılabiliyor olması vatandaşın SGK’ ya kişisel olarak başvuru yapma hakkını engellemez.

Emekli Maaşı Telefonla Sorgulanması

Emekli maaşı telefonla sorgulanabilir. Başvuru sahibi internet kullanamıyor ya da tercih etmiyor olabilir. Ayrıca başvuru sahibinin şartları SGK’ ya gitmeye de müsait olmayabilir. Bu tür durumlarda emekli maaşı ile ilgili bilgiler telefon yolu ile de öğrenilebilir. Bunun için başvuru sahibi canlı destek hattı ALO 170’i arayarak emekli maaşı hakkında bilgi edinebilir. Yine aynı hat üzerinden emekli maaşı başvurusu ile ilgili bütün işlemler hakkında bilgi edinebilir. Başvuru evraklarının hangi aşamada olduğu dahi takip edilebilir.

Sorgulama Hattı ve Ücreti

ALO 170 hattını aramak sabit hatlar tarifesinden ücretlendirilmektedir. Bunun anlamı 3 dakikalık bir konuşma için 1.87 TL ödenmesi gerekeceğidir. ALO 170 hattı 7/24 iletişim kurulabilecek bir destek hattı olarak hizmet vermektedir. Herhangi bir bilgi almak için bu hattı arayacak başvuru sahiplerinin numarayı çevirmeden önce kimlik belgelerinin yanlarında olması önerilir. Böylece işlemler çok daha hızlı yürüyecektir.

SGK emekli maaşı sorgulama konusunda uygulanabilecek yasal prosedürler bunlardır. Yukarıda anlatılan yollarla emeklilik işlemleri, emekli maaşları vb. konular hakkında doğru bilgilere ulaşılabilir.


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here