SGK Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? 4A,4B, 4C Evrak Takibi

0
141
sgk evrak sorgulama
sgk evrak sorgulama

SGK belgelerinin sorgulamak, sigortalı çalışanlara ait bütün belgelerin Doküman Yönetim Sistemi (DYS) adı verilen dijital bir ortamda saklanmaya başladığı günümüzde SGK evrak sorgulama, e-Devlet Kapısı resmi sitesi üzerinden yapılabilen bir işlemdir.

Pek çok sigortalı çalışan, işyerlerinde geçirdikleri süre boyunca ödedikleri prim miktarı, emekliliklerine kalan gün sayısı ve işyerleri ile ilgili yapacakları işlemler için işyeri sicil numarası gibi bilgilere ulaşma ihtiyacı duymaktadır ve bütün bu bilgilere erişmek için iki bilgi gerekmekte olup bunlar:

  • T.C. kimlik no,
  • E-Devlet şifresi şeklindedir.

Tescil ve hizmet dökümü belgeleri, çalışanın sigortasıyla ilgili belgelerdir. Bu belgelerde çalışanın ödediği prim günü sayısı, emekliliğine kalan gün sayısı gibi bilgiler bulunurken aynı zamanda ödenen ve ödenmeyen prim borçları da bulunmaktadır.

SGK Evrak Sorgulama (E Devlet DYS)

DYS üzerinden evrak sorgulamak için ya SGK resmi sitesine girilerek e-Devlet kapısı bağlantısına gidilmeli, ya da doğrudan https://turkiye.gov.tr bağlantısından e-Devlet Kapısı girişi yapılmalıdır. E-Devlet sistemine girilirken e-Devlet şifresi ve T.C. no istenmektedir. E-Devlet şifresinin bulunmadığı durumda bu şifre en yakın PTT şubesinden 2TL karşılığında alınabilmektedir. Yurtdışındaki T.C. vatandaşları e-Devlet şifrelerini kendilerine en yakın T.C. büyük elçiliğinden temin edebilirler.

E-Devlet şifresi yine de temin edilemiyorsa sisteme farklı şekillerde de giriş yapılabilmektedir. Bunlar:

  • Islak imza ile eşdeğer sayılan Mobil İmza uygulaması ile giriş yapmak (GSM numarası da gerekir),
  • Elektronik imza kullanarak giriş yapmak,
  • E-Devlet e-Kimlik uygulaması yardımıyla T.C. kimlik kartı ile giriş yapmak şeklindedir.

Bunun dışında giriş yapmak için bir diğer yol da, internet bankacılığı kullanılıyorsa bankacılık sistemi üzerinden kimlik doğrulamadır. İnternet bankacılığı sistemine kayıt olmak için gereken bilgiler e-Devlet için gereken bilgilerle aynı olduğu için bu yol da geçerlidir.

E-Devlet kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra sorgulanabilecek evraklar

  • SGK tescil belgesi,
  • SGK hizmet dökümü belgesi,
  • SGK emeklilik onayı belgesi,
  • SGK ödeme dökümü belgesi şeklindedir.

Bu belgelerin dışında kalan dilekçe ve sağlık raporu gibi belgeler de kişinin T.C. kimlik numarası üzerine kayıtlı oldukları sürece açılan e-Devlet sayfasının altındaki ‘’Diğer Hizmetler’’ başlığının altında bulunan ‘’Sosyal Güvenlik kurumu DYS Evrak Takip’’ hizmetiyle sorgulanabilir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet döküm belgesi sorgulamak, Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur çalışanlarının çalışma kayıtlarına ve prim kayıtlarına ulaşmasını sağlar ve bu işlem e-Devlet ile gerçekleştirilir. E-Devlet girişi yapıldıktan sonra:

  • ‘’Kurumlar’’ menüsüne gidilir,
  • Buradan SGK bulunur ve üzerine tıklanır,
  • açılan sayfadan ‘’Hizmet Dökümü Sorgulama’’ hizmeti bulunur.

 Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki, 4a/4b/4c çalışanları için SGK evrak sorgulama hizmeti ayrı ayrı sunulduğudur yani hizmet dökümünü sorgulamak isteyen çalışan kendi sigorta türüne ait belgeyi bularak sorgulama işlemi yapmalıdır. Örneğin bir 4a yani SSK çalışanı ‘’4a Hizmet Dökümü Sorgulama’’ ibaresini seçmelidir.

SSK Sicil No Sorgulama İsimden

SSK sicil numarasını isimden sorgulamak geçmişte SGK’nin oluşturduğu şifresiz sorgulama sayfasından yapılabilen bir işlem olmasına karşın bu işlem yürürlükten kaldırılmıştır.

Şu an için SSK sicil no sadece e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulanabilen bir bilgidir. SSK sicil no sorgulaması yapmak isteyenler için izlenmesi gereken adımlar, SGK hizmet dökümünü sorgulamak için gereken adımlarla aynıdır. Sicil no sorgulama hizmetine, açılan e-Devlet sayfasında ‘’4A/4B/4C Tescil Kaydı’’ adları altından ulaşılabilir.

E-Devlet’e Girmeden SGK Evrak Takibi

E-Devlet’siz SGK evrak takibi, SGK’nin sunduğu ‘’Evrak Takibi’’ uygulamasıyla e-Devlet Kapısı’na girilmeden yapılabilir ve gereken bilgiler e-Devlet’e girmek için gerekenlerle, e-Devlet şifresi dışında aynıdır. Bu yolu kullanarak SGK evrak sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin izlemeleri gereken yol şu şekildedir:

  • SGK Evrak Takip Sistemi Arama Sayfası’na gitmek için http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas/  bağlantısına gidilir,
  • Sayfanın altında ‘’Evrak Kayıt ve Takip Sistemi’’ seçilir,
  • Açılan uygulamada T.C. kimlik no ve sorgulanmak istenen evrakın kayıt yılı girilir,
  • ‘’Sorgula’’ tuşuna basıldıktan sonra girilen yıla ait tüm evraklar görüntülenebilecektir,
  • Sorgulanmak istenen evrakların üzerine tıklandıktan sonra evrak dijital olarak incelenebilmekte, büyütülebilmekte ve çıktısı alınabilmektedir.

Evrak Kapandı Ne Anlama Gelir?

SGK evrak kapandı ibaresinin anlamı, SGK’ye yapılan başvuru talebinin olumlu sonuçlandığı anlamına gelmektedir. Yapılan başvuru bir emeklilik başvurusu veya bir dilekçe olabilir.

SGK Doküman Yönetim Sistemi ile yapılan işlemlerde ‘’Evrak Kapandı’’ ifadesine benzer olarak  ‘’Evrak Dosyası Kaldırılmış’’, ‘’Giden Evrak Kayıtlı’’, ‘’Gelen Evrak Kayıtlı’’ gibi ifadelere rastlanmaktadır. Bunların ne anlama geldikleri üzerinde durmak faydalı olacaktır.

  • ‘’Evrak Dosyası Kaldırılmış’’ ibaresi, sorgulanmak istenen evraka ilişkin işlemlerin sona ermiş olduğunu gösterir.
  • ‘’Giden Evrak Kayıtlı’’ ibaresi evrakın veritabanına kaydedilip ilgili yere iletildiğini belirtir.
  • ‘’Gelen Evrak Kayıtlı’’ ibaresi evrakın henüz kaydedilmediğini, kayıt sürecinin devam ettiğini belirtir.

Varide No İle Evrak Sorgulama

Evrak no ile SGK evrak sorgulaması yapmak için http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/kamu/  bağlantısıyla gidilen sayfadan ‘’DYS Evrak Doğrulaması Uygulaması’’ seçildikten sonra birkaç bilgi girilmesi istenecektir ve bu bilgiler:

  • Evrak no olarak da bilinen varide no,
  • Evraka ait doğrulama kodu,
  • Güvenlik resmi şeklindedir.

‘’Evrak bulunamadı ‘’ hatasını alan kişiler evrak numarasını girerken yanlış yapmış olabilecekleri gibi, güvenlik resmini girerken büyük/küçük harflere dikkat edilmemesi sırasında da bu uyarı alınmaktadır.

Bu aşamalardan sonra ‘’Sorgula’’ butonuna basıldığında açılan sayfada evrakın kendisi ve varsa, evraka ait ekler listelenmektedir. Kişi evrakın ve eklerin sağındaki ‘’Görüntüle’’ butonuna basarak istediği evrakı görüntüleyebilir. Evrakı çıktısı alınmak istenirse sayfanın üstünde sağdan ilk seçenek olan ‘’Doküman Editörünü İndir’’ butonuna tıklanarak editör indirilir ve istenen işlemler yapılabilir.

SGK Tahsis Numarası İşlevi

SGK tahsis numarası, emeklilerin, emekliliğe ilişkin belge takibi yapmalarını kolaylaştırmak için SGK tarafından verilen numaradır. Bu numarayı öğrenerek emekli aylığının ne zaman yatacağı ve aylıktan yapılan kesintiler ile zamların miktarını öğrenmek mümkündür.

SGK tahsis numarasını öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu bağlantısıyla gidilen e-Devlet SGK evrak sorgulama sayfasından ‘’Emeklilik işlemleri Evrak Takibi’’ hizmetini seçmek gerekmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here