SGK Müstehaklık Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir? Müstehaklık Nedir, Belgesi Alma

0
144
sgk müstehaklık sorgulama
sgk müstehaklık sorgulama

SGK müstehaklık sorgulama 2019 yılında e devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Vatandaşlar istedikleri belge ve hizmet sorgularını e -devlet sistemi aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir. SGK müstehaklık sorgulama işlemi de yine www.turkiye.gov.tr aracılığı ile yapılabilmektedir. Müstehaklık başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurularının ardından süreç kontrolünü online platformlar aracılığı ile yapabilecekleri gibi Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlükleri aracılığı ile de sorgulayabilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi internet sitesi aracılığı ile sorgu yapmak da mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müstehaklık Nedir?

Müstehaklık temelde geçici iş göremezlik rapor parası ile aynı hizmeti vermektedir. Müstehaklık, iş sürecinde herhangi bir iş kazası yaşayan işçiyi koruma altına almak amacı ile uygulanmakta ve kişiye ödeme yapılmaktadır. Müstehaklık ayrıca sadece iş kazalarını değil aynı zamanda meslek hastalıklarını da kapsamaktadır. İş kazası ya da meslek hastalığı neticesinde iş göremez bir hale gelen Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan vatandaşlar için uygulanan bir maaş sistemidir. İş göremez durumdaki vatandaş için aylık düzenli tarihlerde ve miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Müstehaklık ayrıca güvence parası olarak da bilinmektedir. Ancak Müstehaklık hakkından her vatandaş yararlanamamaktadır.

Müstehaklık Ne İçin Kullanılır?

Müstehaklık kullanımı vatandaşların iş göremez hale gelmesi durumunda kullanılmaktadır. Bu durum neticesine iş kazası ya da meslek hastalığı gibi nedenlerden dolayı iş göremeyecek duruma gelen vatandaşların mağdur olmamaları ve maddi geçimlerini sağlayabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmektedir.

SGK Müstehaklık Sorgulama ve Başvurusu Neden Yapılır?

Müstehaklık başvurusu sigortalı olarak çalışan vatandaşların yapabileceği bir durumdur. Müstehaklık başvurusu yapıldığı takdirde kişiler ödenek alabilmektedir. Ayrıca Müstehaklık sorgusu ile de iş kazası, meslek hastalığı gibi nedenlerden dolayı iş göremezlik parası alıp alamayacaklarını da kolaylıkla öğrenebilmektedirler. Bu neden ile de Müstehaklık başvurusu yapılmaktadır. Müstehaklık sorgusu yapıldığı takdirde kişinin Müstehaklık hakkının bulunup bulunmadığı öğrenilebilmektedir.

Müstehaklık Başvurusu Nereye Yapılır?

Müstehaklık başvurusu yapma işlemi için tercih edilen kurum Sosyal Güvenlik Kurumudur. Müstehaklık süreci ile ilgili tüm düzenleme ve denetlemelerden Sosyal Güvenlik Kurumu sorumludur. Sosyal Güvenlik Kurumu Müstehaklık için yapılacak olan başvuruları il ya da ilçe müdürlükleri aracılığı ile almaktadır. Başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna direkt olarak yapılması talep edilmektedir.

Müstehaklık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Müstehaklık başvurusu e- devlet üzerinden yapılabileceği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile de yapılabilmektedir. Müstehaklık başvuruları sorgu işleminin ardından gerçekleştirilebilmektedir. Eğer aile üyelerinden birisi çalışan kişinin üzerinde görünmüyor ise bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin teslim edilmesi gerekmektedir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e devlet üzerinden alınabileceği gibi bağlı bulunulan ilçenin Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile de alınabilmektedir.

Müstehaklıktan Kimler Yararlanabilir?

Müstehaklıktan yararlananlar bir aile içerisinde sigortalı olarak çalışan iki ebeveynden birinin üzerine kayıtlı olan çocuklardır. Ailede sadece ebeveynlerden bir kişi çalışıyor ise o durumda eş ve çocuklar; sigortalı olarak çalışan kişinin sigorta haklarından yararlanabilecektir. Müstehaklık sürecinden sigortalı çalışan kişilerin 1. Dereceden yakınları (eş ve çocuklar) yararlanabilmektedir.

Müstehaklık Hakkı Kimler İçin Geçerlidir?

Müstehaklık hakkı sigortalı olarak çalışan kişiler için geçerlidir. Sigortalı olarak çalışan kişiler aileleri ile SPAS sistemini paylaşabilmektedir. Sigortalı olarak çalıştığını gösteren belgelerden biri de Müstehaklık belgesi olarak kabul edilmektedir. Müstehaklık belgesi ile kişiler çocuklarını ve eşini sosyal güvence altına alabilmektedir.

Staj İçin Müstehaklık Belgesi Gerekli Mi?

Staj yapacaklardan müstehaklık belgesi talep edilmektedir. Müstehaklık belgesi staj yapacak olan öğrencilerden, intern öğrencilerden ve çırak olarak çalışacak gençlerden istenen bir belge niteliği taşımaktadır. Bu duruma göre staj yapacak olan gençlerin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden Müstehaklık belgesi talep etmeleri gerekmektedir. Müstehaklık belgesi olmadan çoğu kurum stajı başlatmamaktadır.

Hak Sahipliği Kontrolü Nedir?

Hak sahipliği kontrolü sigortalı olarak çalışabilecek kişileri esas alan bir hizmet türüdür. Sigortalı olarak çalışıldıktan sonra kişiler hak sahipliği hakkı kazanmaktadır. Hak sahipliği hakkını kazanmak için ise kişilerin belli bir süre sigortalı olarak çalışmaları gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışan vatandaşlar prim ödemeleri ile birlikte kendi aileleri için sosyal güvence olabilmektedir.

Hak Sahipliği Kontrolü ile Müstehaklık Aynı Mı?

Hak sahipliği ve müstehaklık aynı değildir. Hak sahipliği olduktan sonra Müstehaklık süreci başlamaktadır. Müstehaklık tüm aileyi kapsar iken hak sahipliği sadece sigortalı olarak çalışan bireyi karşılamaktadır.

SPAS Nedir?

SPAS, Müstehaklık için geçerli olan bir sistem adıdır. Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi olarak geçen Müstehaklık için sorgular e devlet aracılığı ile yapılabilmektedir.

E- Devlet Üyelik Başvurusundan Ücret Alınıyor Mu?

E devlet başvuru ücreti bulunmakta olup PTT’ye yapılacak olan başvurusu esnasında gişeye 4,00 Türk Lirasının ödenmesi gerekmektedir. 4,00 Türk Lirası ödendiği takdirde kişiler kapalı zarf içindeki e devlet aktivasyon şifrelerini kullanabilmektedir.

Müstehaklık Başvuru Evrakları Nedir?

Müstehaklık başvurusunda istenen belgeler için spesifik olarak bir liste yapılmamaktadır. Ancak başvuru esnasında kişilerin kimlik fotokopilerini yanlarında bulundurmaları zaman kaybının önüne geçmek için yeterli olacaktır. Tüm müstahaklık işlemleri için kimlik bilgileri kullanılmaktadır. Bu neden ile bilinen ekstra bir evrak temini Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenmemektedir. SGK müstehaklık sorgulama adımları bu şekildedir, farklı bilgiler için yorum kısmından soru sorabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here